8 haftalık TRX ekipmanı ilen yapılan statik ve dinamik egzersizlerin denge ve anaerobik performans üzerine etkileri
The effects of 8-weeks static and dynamic exercises with TRX suspension training equipment on balance and anaerobic performance
  1. Tez No: 508811
  2. Yazar: SÜLEYMAN ANBARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET 8 HAFTALIK TRX EKİPMANI İLE YAPILAN STATİK VE DİNAMİK EGZERSİZLERİN DENGE VE ANAEROBİK PERFORMANS ÜZERİNE ETKİLERİ Süleyman ANBARCI Yüksek Lisans Tezi, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Mürsel BİÇER Haziran 2018, 73 sayfa Bu çalışmanın amacı, TRX ekipmanı ile yapılan statik ve dinamik egzersizlerin denge ve anaerobik performans üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi 35 gönüllü katıldı. TRX statik antrenman grubu (TRXS), TRX dinamik antrenman grubu (TRXD) ve Core Antrenman grubuna (CAG) 8 hafta ve haftada 3 gün kuvvet antrenmanları uygulandı. Kontrol grubuna (KG) ise herhangi bir antrenman programı uygulanmadı. Gruplara dinamik denge ve Wingate alt ekstremite ve üst ekstremite anaerobik performans testleri uygulandı. Grupların ön test-son testleri arasında; TRXS, TRXD ve CAG gruplarının genel denge, üst ekstremite anaerobik güç ve alt ekstremite anaerobik güç değerlerinin ortalamalarının son test lehine istatistiksel farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF 8-WEEKS STATIC AND DYNAMIC EXERCISES WITH TRX SUSPENSION TRAINING EQUIPMENT ON BALANCE AND ANAEROBIC PERFORMANCE Süleyman ANBARCI MSc Thesis, Department of Physical Education and Sport Supervisor: Associate Professor Mürsel BİÇER June 2018, 73 pages The purpose of this study is to investigate the effects of static and dynamic exercises done with TRX equipment on balance and anaerobic performance. 35 volunteers from Gaziantep University Higher School of Physical Education and Sports participated in the study. Strength training was applied to TRX Static Training group (TRXS), TRX Dynamic Training group (TRXD) and Core Training Group (CTG) for 8 weeks, 3 days a week. No training program was applied to Control group (CG). Dynamic balance and Wingate lower extremity and upper extremity anaerobic performance tests were applied to the groups. Among pre-test and post-test of the groups; It was determined that the overall stability, upper extremity peak power and lower extremity peak power index of TRXS, TRXD and CAG groups were statistically different in favor of post-test (p 0.05).