Semitik metinlerde müdahale fenomenolojisi
Phenomenology of interference in the semitic sacred texts
  1. Tez No: 508928
  2. Yazar: MUSTAFA TURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 501
Özet
Semitik metinlerde (Tanah, Yeni Ahit, Kur'an-ı Kerim) 'müdahale' fenomenini incelemek için fenomenolojik yöntem ve karşılaştırmalı dinler tarihi yöntemi kullanılmıştır. Semitik metinlerde müdahalenin tipolojisi oluşturulurken olgu, müdahalenin öznesi ve nesnesine göre iki ana başlık altında tasnif edilmiştir. Böylece, müdahaleyi yapan karakterler ve kendisine müdahale edilen karakterler tasnif edilmiştir. Müdahalenin morfolojisi oluşturulurken, kendisine müdahale edilen karakterin etkileniş şekli (bedensel, psikolojik, sosyal) esas alınarak tasnif ve tasvir yapılmıştır. Sonuç olarak; semitik metinlerde görülen müdahale olgusunun, kişilerin ve toplumların duygu, düşünce ve davranışlarını etkilediği ve onların olaylara bakış açılarını belirleme noktasında etkili olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Dinler Tarihi; Fenomenoloji; Tanah; Yeni Ahit; Kur'an-ı Kerim; Kutsal; Güç; Ödüllendirme; Cezalandırma; Deneme; Müdahale.
Özet (Çeviri)
The methods of phenomenology of religion and comparative religion were used in order to understand the phenomenon of 'interference' in the Semitic sacred texts (Tanach, New Testament, and Holy Quran). Phenomenon of 'interference' were classified as two chapters, according to subject of interference and object of interference, while determining typology of phenomenon of interference. Characters that interfered and characters that are interfered themselves were classified. Characters that are interfered themselves were described and classified in accordance with physical, psychological and social, while determining morphology of phenomenon of interference. As a consequence, the phenomenon of 'interference' in the Semitic sacred texts (Tanach, New Testament, Quran) influenced emotions, minds and behaviours of persons and communities are founded in the thesis. KEYWORDS: History of Religion; Phenomenology; Tanach; New Testament; Quran; Sacred; Force; Conferment; Punishment; Trial; Interference.