Gençlerin siyasal katılımında sosyal medyanın etkisi
Gençlerin siyasal katiliminda sosyal medyanin etkisi
  1. Tez No: 950086
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gençlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe geçişi simgeleyen ve bu iki evre arasında köprü işlevi gören bir süreçtir. Siyasal katılım, bireylerin siyasal sistem içinde dolaylı ya da doğrudan farklı düzeylerde yer alarak gösterdikleri tutum ve davranışları tanımlayan bir terimdir. Geleneksel politik yapılar genellikle gençlerin çeşitli kaygılarını ve beklentilerini yeterince yansıtma konusunda başarısız kalmaktadır. Bu durum, gençlerin siyasi arenadan uzaklaşmasına ve seçimlerde düşük katılım oranlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Gençlerin siyasal katılımlarını etkileyen birçok faktör bulunmasına rağmen, medya araçları bu konuda en belirgin etkenlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Gençlerin siyasi katılımları sadece oy verme eylemiyle sınırlı kalmayıp, sosyal medya platformları ve diğer dijital mecralar aracılığıyla demokratik katılım genişlemektedir. Özellikle X (eski adıyla Twitter), Instagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında git gide daha çok zaman geçiren gençlerin siyasi içeriklerle daha yoğun karşılaştıkları ve bu konularda daha çok etkileşime geçtikleri ifade edilebilir. Yeni kamusal alan olarak kabul edilen bu platformlar, gençlerin siyasi süreçlere katılımını artırmakta ve toplumsal meseleler üzerinde söz sahibi olmalarını sağlamaktadır. Çevrimiçi kamusal alan olan sosyal medya platformları, gençlere siyasi düşüncelerini ifade etme fırsatları sunmakta ve demokratik katılımın kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Türkiye'deki gençler arasında bu platformlar ve dijital ağlar, siyasi iletişimin önemli unsurları haline gelmektedir. Ayrıca bu ağlar, gençler tarafından yoğun bir şekilde kullanılmakta olup onların siyasi katılımlarında merkezi bir rol oynamaktadır. Bu araştırmanın temel hedefi, genç bireylerin siyasal katılımında sosyal medya platformlarının etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, literatür taraması yapılmış ve Ankara'da iki vakıf ve iki devlet üniversitelerinde öğrenim gören 400 gençten oluşan bir örneklemle 51 değişken içeren saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda sosyal medya platformlarının gençlerin siyasal katılımında olumlu etkileri olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The youth period is a process that symbolizes the transition from childhood to adulthood and acts as a bridge between these two stages. Political participation is a term that defines the attitudes and behaviors that individuals exhibit by participating in the political system directly or indirectly at different levels. Traditional political structures generally fail to adequately reflect the various concerns and expectations of young people. This situation causes young people to distance themselves from the political arena and to have low participation rates in elections. Although there are many factors that affect the political participation of young people, media tools stand out as one of the most obvious factors in this regard. The political participation of young people is not limited to the act of voting, but democratic participation is expanding through social media platforms and other digital media. It can be said that young people, who spend more and more time on social media platforms such as X (formerly Twitter), Instagram, YouTube and Facebook, are more intensely exposed to political content and interact more on these issues. These platforms, which are considered as the new public sphere, increase the participation of young people in political processes and enable them to have a say in social issues. Social media platforms, which are online public spaces, provide opportunities for young people to express their political opinions and positively affect the quality of democratic participation. These platforms and digital networks are becoming important elements of political communication among young people in Turkey. In addition, these networks are used intensively by young people and play a central role in their political participation. The main objective of this research is to examine the effect of social media platforms on the political participation of young individuals. For this purpose, a literature review was conducted and a field study including 51 variables was conducted with a sample of 400 young people studying at two foundation and two state universities in Ankara. As a result of the study, it is seen that social media platforms have positive effects on the political participation of young people.