Задача навигации и ориентации искусственного спутника земли на основе датчиков угловой скорости и многоантенного спутникового приемника
Açısal hız ölçerler ve çoklu anten uydu alıcısı ile yapay yer uydusunun konumunun ve yöneliminin belirlenmesi
  1. Tez No: 509105
  2. Yazar: ALİ CEPE
  3. Danışmanlar: DR. A. A. GOLOVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri, Physics and Physics Engineering, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: M. V. Lomonosov Moscow State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu doktora tez çalışması, temel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde üzerine monte edilen GNSS (GPS ve GLONASS) alıcısı ile yapay yer uydusu Universitetsky-Tatiana-2'nin konum parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bölümde ikincil verilerin (pozisyon ve hız çözümleri) kullanıldığı gevşek bağlı entegrasyon yöntemi ve birincil verilerin (kod, Doppler ve taşıyıcı faz ölçümleri) kullanıldığı sıkı bağlı entegrasyon yöntemi irdelenmiştir. GPS ve GLONASS uydu sistemlerinden alınan verilerin işlenmesi aşamasında dikkate alınması gereken farklılıklar (zaman sistemleri, referans elipsoidi vs.) da ayrıca incelenmiştir. İkinci bölümde ise üzerine monte edilen açısal hız ölçerler ve çoklu anten GPS alıcısı ile yapay yer uydusunun yönelim parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bölümde ikincil verilerin (anten faz merkezleri arasındaki baz vektörün koordinatları) kullanıldığı gevşek bağlı entegrasyon yöntemi ve birincil verilerin (taşıyıcı faz ölçümlerinin tek farkları) kullanıldığı sıkı bağlı entegrasyon yöntemi irdelenmiştir. Durum parametre vektörünün kestirimi için geri beslemeye dayanan Kalman filtreleme algoritması kullanılmıştır. Gerçek zamanlı uygulamalarda, tam-boyutlu durum vektörünün hesaplanması, filtrede önemli bir işlem yükü gerektirmekte ve algoritmaların performansının düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenledir ki indirgenmiş modeller üretilmiştir. İndirgenmiş yönelim kestirim algoritmasının stokastik analizi yapılmış, Kalman filtreleme algoritmasının performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis consists of two main parts. The first part of this thesis considers the problem of determining the motion parameters of a small satellite, the Universitetsky-Tatiana-2, on the basis of GNSS satellite navigation equipment, rigidly attached to the platform of the satellite. In this first part, the loose integration mode, in which GNSS-derived position and velocity solutions become aiding measurements, and tight integration mode, in which code pseudo ranges, Doppler pseudo range rates and carrier phases become aiding measurements, are examined. Characteristics (system time, reference ellipsoid, etc.) that should be taken into account during the processing of data from GPS and GLONASS satellite systems are also examined. The second part of this thesis considers the problem of attitude determination of the small satellite by integrating the outputs of angular-rate sensors with carrier-phase measurements from multi-antenna GPS receiver, which are installed on the satellite platform. In second part, the loose integration mode, in which baseline vectors between the phase centers of the antennas derived by built-in software of the GPS receiver, become aiding measurements, and tight integration mode, in which raw carrier phases and their single differences become aiding measurements, are examined. Kalman filtering algorithm based on feedback is suggested for the estimation of state vector of parameters. In real-time applications computation of full-order state may lead to a significant computational burden to the filter, resulting in a decrease in performance of algorithms. That's why reduced-order models are generated and an analysis of the attitude estimation algorithm for the reduced-order models is performed. Based on stochastic measure of observability the performance of the Kalman filter is examined.