Ratlarda kalıcı kanül ile oluşturulan steatoz modelinde karaciğer mikroanatomisinde meydana gelen değişikliklerin ileri mikroskobik tekniklerle incelenmesi
Evaluation of the changes in the microanatomy of the liver using advanced evaluation of the changes in themicroanatomy of the liver using advanced microscopic techniques in a rat model of non- alcoholi steatosis induced by permanent cannula
  1. Tez No: 509150
  2. Yazar: ASRIN NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH YÜCEL, PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Deneysel olan bu çalışmada sıçanların v. portae hepatis'inden yağ verilerek yeni bir karaciğer yağlanma modeli oluşturulması ve sonucunda karaciğerde oluşan değişikliklerin hem in vivo olarak hem de ileri mikroskobik tekniklerle görüntülenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 28 adet ağırlıkları 250-300 gr arasında dişi erişkin sıçan kullanıldı. Sıçanların v. portae hepatis'lerine, kalıcı intraabdominal kanüller yerleştirildi. Sıçanlar 1 haftalık deney ve sham, 2 haftalık deney ve sham olmak üzere ikiye ayrıldı. Deney gruplarına deney sürelerince hergün 2,4 gr yağ/kg olmak şartıyla intralipid %20 maddesi kanülden enjekte edildi. Sham grubuna ise aynı oranda serum fizyolojik verildi. Deney sonunda hayvanlardan Laser Speckle Mikroskop ile görüntüleri alındı. Ek olarak alınan kanlardan karaciğer enzimlerine bakıldı. Hayvanlar dekapite edildikten sonra karaciğerleri histolojik yöntemlere uygun şekilde bölümlere ayrıldı. Kryostat makinası ile alınan kesitlere; Hematoksilen-Eosin, Oil red o, Masson trichoromea, Bodipy, Nile red boyamaları yapıldı. Kesitler mikroskop altında morfometrik olarak değerlendirildi. Bulgular: İki haftalık deney grubunda balonlaşma, inflamasyon ve fibrozise rastlanırken, 1 haftalık deney grubunda sadece bazı sıçanlarda fibrozis gözlendi bunun dışında balonlaşma ve inflamasyona rastlanmadı. Bir haftalık deney grubunda parankima oranı azalırken sinüzoid oranının kontrole göre anlamlı olarak arttığı, 2 haftalık deney grubunun ise bu oranının 1 haftalık deney grubuna göre anlamlı olarak arttığı bulunmuştur. Sonuç: Bulgular doğrultusunda 2 haftalık deney grubunda steatohepatit varlığı tespit edilmişken, bir haftalık deney grubunda sadece basit steatoz gözlenmiştir. Böylece yeni oluştulan sıçan modelinin steatoza neden olduğunu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this experimental study it was aimed to create a new fatty liver model by injecting fat into the portal vein and to evaluate the changes in the liver with both in vivo and advanced microscopic techniques. Materials and methods: Twenty-eight adult female rats of Spraque Dawley origin weighting 250-300 g were used. A permanent intraabdominal cannula was inserted into the portal vein of each rat. The rats were divided into two groups as 1 week of experimental and sham operated group, and 2 weeks of experimental and sham operated group. Experimental groups received a daily dose of 2.4 g fat/kg by injection of 20% of intralipid given through the cannula. Sham operated groups were injected with saline solution at the same rate. At the end of the experiment, blood flow in the liver was measured with laser speckle microscope. Additionally, liver enzymes were determined in obtained blood samples. After animals were decapitated, tissue specimens obtained from liver were processed for histologic examination. Sections obtained using cryostat were stained with Hematoxylene-Eosin, oil red O, Masson tricomome, Bodipya and Nile red. Sections were evaluated under microscope for morphometric analysis. Results: Besides the tissue inflammation and fibrosis, balooning of hepatocytes were observed in the two-week experimental group, while in the one-week experimental group fibrosis was observed only in some rats, without any inflammation or hepatocyte balooning. Sinusoidal ratio in comparison to parenchyma was increased significantly in one-week experimental group compared to the control. Sinusoidal ratio was significantly higher in two-week experimental group compared to one-week experimental group. Conclusion: Two-week experimental group showed steatohepatitis, whereas only steatosis was observed in one-week experimental group. Thus, it is concluded that the newly created rat model caused steatosis