Adrenal insidentalomalarda positron emisyon tomografisi ile suv ortalama değerinin belirlenmesi
To determi̇ne mean suv value i̇n adrenal i̇nci̇dentaloma by posi̇tron emission tomography
  1. Tez No: 509209
  2. Yazar: MEHMET ÇALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Abdominal görüntüleme yöntemlerinin (USG, BT, MR) sık kullanılması ile birlikte malignitesi olan veya olmayan hastalarda tesadüfü olarak saptanan adrenal kitle sıklığı artmıştır. Tesadüfü olarak saptanan bu adrenal kitlelere ''insidentaloma'' denmektedir. Adrenal insidentalomaların prevalansı BT ile yaklaşık olarak % 5-8 saptanmıştır. Bu kitlelerin büyük bir çoğunluğu benign ve hormon sekresyonu yoktur. Pozitron emisyon tomografi (PET/CT) görüntülemesi kitlelerin malign, benign ayrımında oldukça yardımcıdır. Bir glikoz anologu olan flora 18-deoksi glikozu malign karekterdeki hücrelerin daha fazla kullanması esasına dayalı olarak görüntü elde etmemize yarayan bir yöntemdir. Fakat adrenal kitlede malign, benign ayrımını yapacak bir SUV (standardized uptake value) cut-off değeri yoktur. Bizde araştırmamızda adrenal kitlesi olan hastalarda malign, benign ayrımı konusunda yardımcı olabilecek SUV değeri belirlemeyi amaçladık. Materyal metod: Araştırmamız retrospektif olarak planlandı. Araştırmamızda adrenal hastalık kuşkusu olmadan başka nedenlerle abdominal MR çekilmiş ve MR sonucunda adrenal kitle saptanmış 145 hasta incelendi. Araştırmamıza dahil edilen hastaların adrenal kitlesi hormonal aktivite açısından değerlendirilmiş ve kitlenin malign/benign ayrımı için PET/CT çekilmiş hastalardan oluşmaktaydı. Sonuç: Araştırmamıza 145 (91 kadın, 54 erkek) hasta dahil edildi. Araştırmaya dahil edilen 29 hastanın adrenal kitlesinin radyolojik olarak malignite kuşkusu (düzensiz sınır, kalsifikasyon, boyut > 4 cm) taşıması nedeniyle opere edilmiş ve bu hastaların 15'inde malign adrenal kitle 14'ünde ise benign kortikal adenom saptanmıştır. Diğer 116 hasta ise ortalama 24.7 ay takip edilmiş, takip sırasında kitlenin boyutlarında artma ve radyolojik özelliklerinde değişiklik saptanmamıştır. Bu nedenle bu hastalar benign olaak kabül edilmiştir. Hastaların % 14.5'inde adrenal kitle bilateral olarak saptanmıştır. Bening olarak takip edilen hastaların 14 tanesinde subklinik Cushing sendromu tesbit edildi. Adrenal kitlenin ortanca boyutu benign adrenal adenomlu hastalarda 26 (10-65) mm, subklinik Cushing sendromlu hastalarda 27 (10-40) mm ve malign adrenal kitlesi olan hastalarda ise 49 (29-63) mm olarak saptandı. Adrenal kitlenin ortanca SUV değeri ise benign adrenal kitlesi olan hastalarda 2.3 (1-4.9), subklinik Cushing sendromlu hastalarda 2.8 (1.6-5.1) ve malign adrenal kitlesi olan hastalarda ise 4.9 (2.9-6.3) bulundu.
Özet (Çeviri)
Summary Introduction: Incidentally-identified adrenal masses, so-called incidentalomas, are increasingly detected in patients both with and without a history of malignancy, due to the widespread clinical use of abdominal imaging modalities (e.g. USG, CT, MRI). Adrenal incidentalomas are detected in 5-8% of patients who undergo CT. Although most of these incidentalomas are benign non-hormone-secreting tumors, a few turn out to be hormone-secreting or malignant. For differentiating between benign and malignant masses, positron emission tomography-computed tomography (PET/CT) imaging is useful with its qualitative analysis. PET/CT using F-18 fluorodeoxyglucose (FDG), a glucose analog that accumulates in malignant cells with elevated glucose metabolism, has been widely used to evaluate malignant disease. Regarding the distinction between benign and malignant masses of the adrenal, however, a cut-off point for SUVmax (maximum standardized uptake value) could not be determined so far. The aim of the present study was to find out the optimum SUVmax cut-off for accurate characterization of adrenal tumors. Design, methods: The research was designed as a retrospective study. Data was collected from subjects who underwent abdominal MRI, due to reasons other than suspected adrenal disorders or pathology and who were coincidentally found to have an adrenal mass (i.e. incidentaloma). In all patients, hormonal evaluation included measurements of plasma ACTH and cortisol before and after 1-mg dexamethasone suppression test, midnight cortisol, and 24-h urinary-free cortisol (for suspected Cushing's syndrome); 24-h urinary catecholamine metabolites (for suspected pheochromocytoma); and finally, plasma renin activity, and aldosterone (for suspected aldosteronoma). All subjects underwent PET-CT imaging for the assessment of SUVmax of the adrenal mass. 29 subjects who had high-risk lesions (as defined by having irregular margins, calcifications or a diameter of greater than 4 cm) underwent surgical excision. Pathological examination of the resected specimens revealed malignant adrenal masses (primary or metastatic) in 14 patients and benign adrenal adenoma in 15 subjects. MRI findings were diagnostic of benign adenoma in 116 subjects. Follow-up with MRI (mean follow-up period 24.7 months; every 6 months) was performed for these patients and no changes were encountered. Results: A total of 145 subjects (91 women and 54 men, mean age 58.11 ± 10.24 year) attended the study. The study population consisted of 116 subjects with non-functional and benign adrenal adenoma, 14 with subclinical Cushing's syndrome, and 15 with malignant adrenal mass. 14.5% of subjects had bilateral adrenal masses. No pheochromocytoma or aldosteronoma cases were encountered. Median adrenal mass size was 26 (10-65) mm in subjects with benign adrenal adenoma, 27 (10-40) mm in subjects with subclinical Cushing's syndrome, and 4.9 (2.9-6.3) mm in subjects with malignant adrenal mass.