Adrenal insidentalomalarda metabolik sendrom sıklığı
Prevalence of metabolic syndrome in adrenal incidentalomas
  1. Tez No: 608624
  2. Yazar: EBRU AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN ÇAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Aydoğan, E. Adrenal İnsidentalomalarda Metabolik Sendrom Sıklığı. SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İç Hastalıkları Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2019 Amaç: Adrenal hastalıklarla ilişkili olmayan semptomlar nedeniyle yapılan görüntüleme yöntemleri ile rastlantısal olarak tespit edilen adrenal kitlelere adrenal insidentaloma denir. Çalışmamızda ilk olarak adrenal insidentaloma saptanan hastalarda metabolik sendrom oranının değerlendirilmesini, daha sonra da nonfonksiyonel ve fonksiyonel olarak ayırarak metabolik sendrom oranlarının değerlendirilmesini amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmaya Ocak 2010-Ocak 2019 tarihleri arasında Dışkapı Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniklerine adrenal insidentaloma nedeni ile başvuran ve/veya Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniğinde yatırılarak adrenal insidentaloma tanısı ile tetkik edilen 50 hasta ve Dışkapı Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniği veya İç Hastalıkları polikliniğine başvuran 50 kontrol grubu hastası retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalarda, metabolik sendrom varlığı NCEP-ATP III tanı kriterlerine göre kategorize edildi. Bulgular: Çalışmamızda Aİ hasta ve kontrol grubu arasında ve NFA hasta ve kontrol grubu arasında vücut kitle indeksinde anlamlı fark saptanmamış (p>0,05) olmasına rağmen bel çevresi anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aydogan, E. Prevalence of Metabolic Syndrome in Adrenal Incidentalomas. SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, Depatment of Internal Medicine, MD thesis, Ankara, 2019 Objective: An adrenal incidentaloma is a mass lesion that is detected incidentally during routine imaging studies performed for other purposes in patients who have no signs or symptoms of an adrenal gland disease. In this study, we first aimed to evaluate the rate of metabolic syndrome in patients with adrenal incidentaloma, and then to evaluate the metabolic syndrome rates of nonfunctional and functional adrenal adenomas. Materials and Methods: 50 patients admitted to the Endocrinology polyclinics of Dıskapı Training and Research Hospital between January 2010 and January 2019 for adrenal incidentaloma and/or hospitalized at the Endocrinology and Metabolism Diseases Clinic for the diagnosis of adrenal incidentaloma and 50 control groups who applied to the Endocrinology and Internal Diseases Outpatient Clinic of Dıskapı Training and Research Hospital were evaluated retrospectively. The presence of metabolic syndrome in patients was categorized according to NCEP-ATP III. Results: In our study, although there was no significant difference in body mass index (p> 0.05) between adrenal incidentaloma and control group and nonfunctional adrenal adenoma and control group there was a significant difference between waist circumference (p 0.05).