Futbolcu ve futsalcılarda dar alan oyunlarına verilen fizyolojik ve kinematik yanıtların incelenmesi
The investigation of physiological and kinematic responses to small-sided games in football and futsal players
  1. Tez No: 509221
  2. Yazar: MEHMET GÖREN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KİN İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma futbolcu ve futsalcılarda farklı boyut ve oyuncu sayılarında uygulanan dar alan oyunlarına verilen fizyolojik ve kinematik cevapların incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 12 futsalcı, 12 futbolcu olmak üzere toplam 24 sporcu (Yaş:21,12±3,15 yıl, Boy:175,38±5,78 cm, Vücut Ağırlığı:71,00±6,74 kg) katılmıştır. Oyunlar öncesi sporculara ait antropometrik ölçümler ile maksimal kalp atım hızı (KAHmaks) (195,95±6,98 atım.dk-1) ve VO2maks (53,22 ± 2,17 ml.kg-1.dk-1) değerlerinin belirlenmesi için Yo-Yo 1 saha testi uygulanmıştır. 2x2, 3x3 ve 4x4 dar alan oyunları farklı süre ve oyuncu başına düşen m2 (100 m2) miktarı sabit kalacak şekilde farklı alan boyutlarında 2'şer set oynatılmıştır. Dar alan oyunları sırasında KAHmaks, ortalama kalp atım hızı (KAHort), laktik asit (LA) ve algılanan zorluk derecesi (AZD) fizyolojik değişkenleri ile, kat edilen toplam mesafe (Mesafetop), maksimum hız (Hızmaks), ortalama hız (Hızort), ve 5 faklı hız aralığında (Hızalan1, Hızalan2, Hızalan3, Hızalan4,Hızalan5) kat ettikleri mesafe ile ortalama metabolik güç (MG) değerleri hesaplanmıştır. Antropometrik özellikler, antrenman yaşı ve VO2max ortalamaları arasındaki farkların analizi Bağımsız Gruplarda t-testi ile oyunlar sırasındaki fizyolojik ve kinematik değişkenler Tekrarlı Ölçümlerde Çift Yönlü ANOVA ile değerlendirilmiştir ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the physiological and kinematic responses to small-sided games applied with different size and player numbers in football and futsal players. The study data were collected from 12 futsal and soccer volunteer players (age: 21.12±3.15 years, height: 175.38 ±5.78 cm, weight: 71.00 ±6.74 kg). Before the small sided games anthropometric measurements were performed and Yo-Yo 1 field test was applied to determine players' maximum heart rate (HRmax) (195.95±6.98 beats.dk-1) and VO2max (53.22±2.17 ml.kg-1.dk-1). 2 sets of 2x2, 3x3 and 4x4 small-sided games were played in different time and area sizes. However, the amount of m2 (100 m2) per player was constant when the playing fields were changed. Average heart rate (HRaverage), HRmax, lactic acid (LA), ratings of perceived exertion (RPE), total distance (Distancetotal), maximum speed (Speedmax), average speed (Speedaverage), distance covered in 5 different speed zones(Speedzone1,Speedzone2,Speedzone3,Speedzone4, Speedzone5) and average metabolic power (MG) values were calculated during small-sided games. Differences in age, height, body weight, body fat, training age, and VO2max of the players were assessed by Independent T-Test. The differences between physiological and kinematic variables during small sided games were calculated with two way repeated measures of ANOVA and the level of significance was accepted as 0.05.