Kadına yönelik sosyal sorumluluk faaliyetleri bağlamında Turkcell ve Vodafone sosyal sorumluluk anlayışlarının karşılaştırılması
A comparison of Turkcell and Vodafona's understanding of social responsibility in context of social responsibility projects for women
  1. Tez No: 509242
  2. Yazar: MUZHGAN ALIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AYTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sorumluluk kavramı, sosyal sorumlulukla başlayıp kurumsal sosyal sorumlulukla devam eden ve örgütlerin toplumsal durumlara karşı duyarlılıklarına bağlı olarak gelişen bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok uzun yıllar boyunca işletmeler; işletme sahiplerini ve ortaklarını memnun etmek için yüksek kârlılık elde eden yerler olarak görülmüştür. Sosyal sorumluluklar ikinci plana atılmıştır. Zaman içerisinde işletmelerin yalnızca ortaklarına ya da işletme sahibine karşı sorumlu olmadıkları, toplumsal sorumluluklarının da bulunduğu kabul görmeye başlamıştır. Günümüzde her sektörden çeşitli kurumlar sosyal sorumluluk projesi yürütmektedirler. Küresel Mobil İletişim Sistemi operatörleri, bilinen adıyla GSM hizmeti veren işletmeler de sosyal sorumluluk projeleri yürütmekte ya da var olan projelere dahil olmaktadırlar. Yerel bir operatör olan Turkcell ve küresel bir operatör olan Vodafone da sosyal sorumluluk projelerinde sıkça yer alan işletmelerdir. Çalışmada; Türkiye'de var olan kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı kadınlara yönelik sosyal sorumluluk projeleri bağlamında ortaya konulmaya çalışılmıştır. Seçilen Turkcell projeleri; Ekonomiye Kadın Gücü, Geleceği Yazan Kadınlar, Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans ve Vodafone projeleri; Girişimcilikte Önce Kadın, Teknolojide Kadın Hareketi, Kırmızı Işık projeleridir. Projelerin karşılaştırmaya tabi tutulduğu modeller ise; Carroll'un Dört Boyutlu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Modeli, Wartick ve Cochran'ın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Modeli, Wood'un Kurumsal Sosyal Sorumluluk Modelidir. İçerik analizi ile yapılan çalışma sonucuna göre; Turkcell ve Vodafone'un sosyal sorumluluk anlayışında kurumsallaşma düzeyinde Vodafone'un bu konuda daha hassas olduğu ve projelerini bir vakıf aracılığıyla yürüttüğü görülmektedir. Turkcell açısından sosyal sorumluluk projelerinin bir çatı altında toplandığı kurumsallaşmış bir vakfa rastlanmamaktadır. Vodafone sosyal sorumluluk projeleri için bütçesinden kaynak ayırmakta, Turkcell, sosyal sorumluluk projeleri için gerekli kaynakların büyük çoğunluğunu Turkcell gönüllüleri aracılığıyla sağlamaktadır. Turkcell ve Vodafone; çalışmanın konusunu oluşturan kadınlarla ilgili sosyal sorumluluk projelerini yürütürken toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekerek, bu konuda farkındalık yaratmak istemiştir. Her iki şirket de öncelikli olarak ekonomik sorumluluklarına odaklanmışlardır. Yasal ve ahlaki sorumluluklarını yerine getirmişler ve etik davranışlar sergilemişlerdir. Gönüllülük bağlamında tam bir gönüllülük esası olduğu söylenememektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of responsibility emerges as a concept that starts with social responsibility and continues with corporate social responsibility and develops depending on the sensitivities of organizations to social situations. Very long years ago, companies have been seen as places of high profitability to satisfy business owners and partners. Social responsibilities are the second plan. Over time, it began to recognize that businesses are not only accountable to their partners or business owners, but that they also have social responsibilities. Today, various organizations from all sectors carry out a social responsibility project. Operators of Global Mobile Communications System, also known as GSM service providers, are either starting the social responsibility project or are involved in the existing project. Turkcell, a local operator and Vodafone, a global operator, are also frequently involved in social responsibility projects. Study; Turkey aimed to put forward their corporate social responsibility and social responsibility projects for women. In this context; The projects selected by Turkcell and Vodafone for women's social responsibility projects were compared with the selected corporate social responsibility models. Selected Turkcell projects; Economy Women's Power, Future Women, Women's Violence Zero Tolerance and Vodafone Projects; Women in Entrepreneurship First, Women's Movement in Technology, Red Light Projects. Models that projects will be subject to comparison are; Carroll's Four-Dimensional Corporate Social Responsibility Model,Wartick and Cochran's Corporate Social Responsibility Model and Wood's Corporate Social Responsibility Model. As a result; It is observed that Vodafone is more sensitive to this issue at the level of institutionalization in Turkcell and Vodafone's concept of social responsibility and conducts its projects through a foundation. In terms of Turkcell, there is no institutionalized foundation for social responsibility projects under one roof. Vodafone allocates resources from its budget for social responsibility projects, and Turkcell provides the vast majority of resources for social responsibility projects through Turkcell volunteers. Turkcell and Vodafone; to draw attention to the inequality of gender equality while conducting social responsibility projects related to the women who make up the issue of working, and to raise awareness in this regard. both companies have focused primarily on their economic responsibilities. They have fulfilled their legal and moral responsibilities and exhibited ethical behavior. In the context of volunteerism, it can not be said that it is a full-fledged volunteer.