Türkiye'de entegre raporlamada kullanılan göstergelerin belirlenmesine yönelik araştırma ve uygulama örneği
A sample of research and application for determining indicators used in integrated reporting in Turkey
  1. Tez No: 509382
  2. Yazar: MAHMUT ÇELEBİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Birçok ülkede uygulanmaya başlanan ve günden güne artan entegre raporlama, Türkiye'de oldukça yeni bir kavram olmakla birlikte söz konusu raporu hazırlayan işletme sayısı oldukça azdır. Bu nedenle çalışmada Türkiye'de BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan işletmelerin entegre raporlarda yer verilmesi istenen konular ve uygun bir entegre rapor örneğinin nasıl olacağı gibi konuların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ankette yer alan çevresel ve sosyal açıklamalara ait ifadelere verilen cevaplar ile ilgili yazından tespit edilen unsurlar arasında varsa anlamlı farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Analiz yöntemi olarak parametrik olmayan Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda ankete katılan işletmelerin verdikleri cevaplar arasındaki farklılıklar tespit edilmiştir. Söz konusu cevaplara göre, işletmelerin sektörlerine göre çevre, iş gücü uygulamaları ve ürün sorumluluğu ile işletmelerin sahiplik yapılarına göre ise toplum ile ilgili açıklamaları arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca Türkiye'de entegre raporlarda yer alabilecek konuların ve bu konularla birlikte uygun bir entegre raporun nasıl olabileceği konusunda öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın rapor hazırlamak isteyen işletmelere kılavuzluk etmesi yönünde fayda sağlayabileceği düşüncesi çalışmanın literatüre bir diğer katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting which has been started to practice in many countries and which is increasing day by day, is a very new term in Turkey as well as the number of companies which prepare the mentioned report are very few. So, in this study, it has been aimed that topics which companies taking place in the BİST sustainability index in Turkey should include in integration reports and how a suitable integrated report's sample should be. With this purpose in mind, meaningful differences, if there is any, between the answers related to environmental and social explanations in the survey and the identified factors in the related literature have been tried to determine. As an analysis method, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test which are not parametric have been applied. As a result of this study, differences have been identified between the answers' of the companies joined to the survey. According to the mentioned answers, differences have been identified with respect to the sectors of the companies, environment, labor force, the responsibility of the product; and with respect to the ownership of the companies, explanations about the society. Also, the suggestions have been made about the topics which may take place in integrated reports in Turkey and with these topics, how a suitable integration report should be have been presented. The thought that this study may guide to the companies which want to prepare report and may help them will be another contribution of this study to the literature.