Orhan Midhat Barbaros'un romancılığı
Orhan Midhat Barbaros as a novelist
  1. Tez No: 509396
  2. Yazar: BETÜL SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BEHCET SAZYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
1917-1925 yılları arasında romancılık faaliyeti gösteren avukat Orhan Midhat Barbaros, yirminci yüzyıl Türk edebiyatının ilk romancılarındandır. 1894'ten 1964'e dek süren yetmiş senelik yaşamında sosyal ve siyasi pek çok değişime tanıklık eden yazar, çeşitli türlerde eserler kaleme alır. 2000'li yıllara dek“kayıp”olan romancı, bir yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmayla, ilk kez edebiyat ve akademi çevresine tanıtılmış olacaktır. Çalışmanın giriş bölümünde, Orhan Midhat'ın doğumundan romancılık yıllarının sonuna kadar şahit olduğu toplumsal ve siyasi ortam resmedilmiş, birinci bölümde ise hayatı, edebî kimliği ve romanları dışındaki eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Tezin esasını oluşturan ikinci bölümde ise yazarın yedi romanının tanıtımı yapılmış; bu romanlar konu, olgu kuruluşu, zaman, mekân ve figüratif cepheleriyle incelenmiştir. Genel bir değerlendirmenin yapıldığı ve Orhan Midhat'ın romancılığına dair elde edilen bulguların verildiği sonuç ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Barrister Orhan Midhat Barbaros who acted as a novelist between the years of 1917 and 1925 was one of the first novelists of twentieth century Turkish literature. The writer who witnessed a great number of social and political changes during his seventy years of life span from 1894 to 1974, writes different varieties of literary works. The novelist who has been missing until 2000's is being introduced to literary and academic community for the first time with this work which is prepared as a master's thesis. The social and political atmosphere that Orhan Midhat witnessed from his birth until the end of his novelist years had been depicted at the introduction of this work. At the first part; informations had been given about his life, his literary identity and his works beyond his novels. At the second part, which shapes the fundamental of this work; seven novels of the writer had been introduced and studied from the sides of subject, plot, time, place and figurative. This work ends with a conclusion including a general evalution and findings relating on novelist identity of Orhan Midhat.