The effects of using algebra tiles on sixth grade students' algebra achievement, algebraic thinking and views about using algebra tiles
Cebir karosu kullanımının altıncı sınıf öğrencilerinin cebir başarısı, cebirsel düşünmeleri ve cebir karosu kullanımına ilişkin görüşleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 509436
  2. Yazar: BÜŞRA ÇAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı cebir karosu kullanımının altıncı sınıf öğrencilerinin cebir başarısı ve cebirsel düşünmeleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışma aynı zamanda öğrencilerin cebir karosu kullanımına ilişkin görüşlerini incelemeyi de amaçlamıştır. Çalışma, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Sakarya'nın Hendek ilçesinde bir devlet ortaokulunda 40 altıncı sınıf öğrencisinin katıldığı öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen ile gerçekleştirilmiştir. Aynı matematik öğretmeni tarafından okutulan iki sınıf deney (DG) ve kontrol (KG) grubu olarak rastgele atanmıştır. DG öğrencileri derslerde cebir karolarını somut materyal olarak kullanırken, KG öğrencileri herhangi bir somut materyal kullanmamış, öğretmen olağan dersini yapmıştır. Veri toplama araçları olarak, araştırmacının geliştirdiği Cebir Ön Bilgi Testi öntest olarak ve Cebir Başarı Testi sontest olarak her iki gruba da uygulanmıştır. Ayrıca, Cebir Karosu Kullanımına İlişkin Öğrenci Görüş Formu ile DG öğrencilerinin görüşleri alınmıştır. DG ve KG öğrencilerinin cebir ön bilgileri arasında bir fark bulunmamıştır. Bağımsız örneklem T-testinin sonuçları DG ile KG öğrencilerinin sontest puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir. Ayrıca, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Cebir Başarı Testi'ndeki yanıtları nitel veri analizi ile detaylı bir şekilde incelenmiş ve öğrencilerin cebirsel düşünmeleri hakkında bilgi toplanmıştır. Buna göre, deney grubu öğrencilerinin soruların çoğunda kontrol grubu öğrencilerinden daha iyi performans gösterdiği ve daha fazla soruya doğru yanıt verdiği görülmüştür. Bu durum cebir karolarının altıncı sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünmesinde sınırlı ama pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, DG öğrencileri derslerde cebir karoları kullanımının konuyu daha iyi öğrenmelerine ve anlamalarına yardımcı olduğunu ve dersleri eğlenceli hale getirdiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effects of using algebra tiles on sixth grade students' algebra achievement, algebraic thinking and views about using algebra tiles. The study was conducted in one public middle school in Hendek, Sakarya in the spring semester of 2017-2018 academic year and employed a pretest-posttest control group design with 40 sixth grade students. Two classes taught by the same mathematics teacher were randomly assigned as experimental group (EG) and control group (CG). EG students interacted with algebra tiles and CG students received regular instruction without any manipulatives during the seven hours of algebra instruction. Prior Algebra Knowledge Test (PAKT) and Algebra Achievement Test (AAT) were administered to EG and CG students as pretest and posttest respectively. EG students' views were gathered by Views about Algebra Tiles Questionnaire (VATQ). PAKT, AAT and VATQ were developed by the researcher. EG and CG did not differ in PAKT. The Independent Samples T-test showed that there was no statistically significant mean difference between EG and CG in AAT. When EG and CG students' responses to each question in the AAT were examined in detail, it was concluded that EG students performed better than CG students in AAT and more EG students responded to the questions correctly than CG students. The findings addressed that algebra tiles might have limited but positive effect on sixth grade students' algebraic thinking. EG students expressed that algebra tiles helped them learn meaningfully and understand better the concepts, and made lessons enjoyable.