Asgari gelir taahhüdü ihtiva eden arsa payı karşılığı gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesi
Revenue sharing construction contract which contained minimum income commitment for piece of land
- Tez No: 509507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmanın konusu“Asgari Gelir Taahhüdü İhtiva Eden Arsa Payı Karşılığı Gelir Paylaşımlı İnşaat Sözleşmesi”dir. Bu sözleşme, inşaat sektöründe giderek yaygınlaşmaktadır. Her iki tarafa da sağladığı avantajlar aracılığıyla çok karlı bir modeldir. Çalışma bir“Giriş”, dört“Bölüm”ve bir“Sonuç”tan meydana gelmektedir.“Giriş”te, öncelikle konunun takdimi yapılmış, istatistiki verilere yer verilmiş ve önemi izah edilmiştir. Akabinde konunun sınırları çizilmiş ve çalışma kapsamı dışında bırakılan hususlar belirtilmiştir. Ardından da, konuya ilişkin terminoloji tartışmaları ve açıklamaları yapılmıştır. Birinci bölümde, sözleşmenin tanımı ve unsurları ele alınmıştır. Burada özellikle sözleşmenin unsurları ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde sözleşmenin hukukî niteliği, şekli ve sözleşmedeki genel işlem şartları açıklanmıştır. Üçüncü bölüm, tarafların borçlarına özgülenmiştir. Burada yüklenicinin ve arsa sahibinin borçları üst başlık halinde ayrı ayrı incelenmiştir. Bahsedilen konular açıklanırken, uygulamada ortaya çıkan sorunlara çözüm önerilerimiz ve sistemin daha iyi bir noktaya taşınması için ileri sürülen görüşlerimiz çerçevesinde hareket edilmiştir. Dördüncü bölümün konusu ise, sözleşmenin sona ermesidir. Burada, sözleşmenin hukukî niteliğine uygun olarak ortaya çıkan ve/veya çıkması muhtemel sona erme hallerine yer verilmeye gayret edilmiştir. Nihayet, çalışma sırasında edindiğimiz kanaatler ise,“Sonuç”kısmında topluca yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“revenue sharing construction contract which contained minimum income commitment for piece of land”. This contract is becoming increasingly widespread in the construction sector. It is a very profitable model through the advantages that both sides offer. The study comes from an“Introduction”, four“Parts”and a“Conclusion”. In“Introduction”, first of all, the statistics are given and the importance is explained. In the following, the boundaries of the subject are drawn and excluded from the scope of the study. Then, terminology discussions and explanations about the topic were made. In the first part, the definition and elements of the contract are addressed. In particular, the elements of the contract were examined in detail. In the second part, the legal nature of the contract, the form and the general terms of the contract are explained. The third chapter is dedicated to the debts of the parties. Here, the debts of the contractor and the landowner are examined separately in the heading. While discussing the aforementioned issues, we have proposed solutions to the problems that have arisen in practice and acted on the basis of our suggestions for moving the system to a better spot. If it is the subject of the fourth section, it is the end of the contract. Here, efforts have been made to include cases of emergence and / or possible emergence in accordance with the legal nature of the contract. Finally, the conclusions we make during the study are collectively in the“Conclusion”section.