Kastamonu'da bulunan koyunların (Ovis aries, 1758) işkembe siliyat (Protista:Ciliophora) faunası
Rumen ciliate (Protista:Ciliophora) fauna of sheep (Ovis aries, 1758) in Kastamonu
- Tez No: 509563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE GÜRELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Kastamonu'daki evcil koyun (Ovis aries)'ların işkembesinde yaşayan siliyat faunası araştırılmış ve 10 cinse dahil 24 tür, 8 morfotip tespit edilmiştir. Onbeş evcil koyunun işkembe içeriğindeki ortalama siliyat yoğunluğu 108,2 ± 150,8 x104 hücre ml-1, konak başına ortalama tür sayısı 10,7 ± 4,6'dır. Diplodinium quinquespinosum Türkiye'deki koyunlar ve geviş getiren hayvanlardan ilk kez kaydedilmiştir. Diplodinium quinquespinosum ve Metadinium tauricum'un infrasiliyatürleri piridinli gümüş karbonat empregnasyon metoduyla ilk defa tespit edilmiştir. Siliyatların morfolojik yapıları Scanning Elektron Mikroskobu (SEM) ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the rumen ciliate fauna of domestic sheep (Ovis aries) in Kastamonu was surveyed and twenty four species and 8 morphotypes in 10 genera were detected. The average ciliate density in the rumen contents of fifteen domestic sheep is 108,2 ± 150,8 × 104 cells ml-1 and the average number of species per host is 10,7 ± 4,6. Diplodinium quinquespinosum were recorded for the first time from sheep and ruminant animals in Turkey. Infraciliature of Diplodinium quinquespinosum and Metadinium tauricum were detected for the first time with pyridinated silver carbonate impregnation method. Morphological structures of ciliates were studied by Scanning Electron Microscopy (SEM).