Systems thinking skills of preschool children in early childhood education contexts of Turkey and Germany
Türkiye'deki ve Almanya'daki erken çocukluk eğitsel bağlamlarındaki okul öncesi çocuklarının sistemsel düşünme becerileri
- Tez No: 509565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA OLGAN, PROF. DR. GAYE TEKSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bu doktora tezinde iki hedefe ulaşılması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk hedef gereği, 4 ila 6 yaş arasındaki okul öncesi çocuklarının sistemsel düşünme becerilerinin doğası kavramsallaştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya Türkiye'den ve Almanya'dan 52 çocuk katılımcı dâhil edilmiş, her biri ile bireysel hikâye okuma çalışması yapılmış, hikâyedeki sistem davranışlarını irdelemeye yönelik görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcı çocuklarının sistemsel düşünme becerileri, bu çalışma kapsamında geliştirilen bir gelişimsel değerlendirme ölçeği kullanarak kavramsallaştırılmıştır. Bu çalışmada tanımlanan ikinci hedef gereği, erken çocukluk eğitimi bağlamları ile çocukların sistemsel düşünme becerileri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Çocukların sistemsel düşünme becerilerine etki etme potansiyeline sahip eğitsel bağlam değişkenleri karşılaştırmalı çoklu durum çalışması deseni ile ortaya konmuştur. Araştırma bulguları ışığında 4-6 yaş aralığındaki çocukların sistemsel düşünme bağlamında ele alınan kademeli değişimler, iki basamaklı domino ve/veya çoklu tek yönlü nedensellik ve negatif geri beslemeyi tespit etme bağlamlarında nispeten karmaşık bir anlayış sergiledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, çocukların pozitif geri besleme, görünmez bileşenleri ve süreçleri tespit etme, sistemlerde gerçekleşen kasıtsız neticeleri kabul edecek şekilde sistem mekanizmalarını anlama, çok-boyutlu perspektif sergileme, yüksek tesirli müdahalelerle problem çözme ve sistemin gelecekteki davranışlarını tahmin etme bağlamlarında kapasitelerinin kısıtlı olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma bulgularından yola çıkılarak çocuğunun yaşının, dil arka planının, okul öncesi eğitim kurumuna devam etme süresinin, çocukların çatışma çözme becerilerinin kolaylaştırılmasının, çocuklara sistemleri görme ve sistemlere dokunma gibi deneyimler yaşatılmasının, çocukların öğrenme deneyimlerinin proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ile derinleştirilmesinin ve birbirleriyle ilişkilendirilmesinin, eleştirel düşünme süreçlerinin işletilmesinin, bilişsel olarak zorlayıcı sorular sorulmasının, öğretmenlerin ve eğitsel bağlamlardaki sistem anlayışı yoksunluğunun çocukların sistemsel düşünme becerilerine etki edebilecekleri değişkenler olabileceği çıkarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is two-fold. The first goal is to conceptualize nature of the systems thinking skills of 4- to 6-year-old preschool children. Accordingly, an individual story reading and interview session was realized with 52 Turkish and German children. Then the nature of the children's systems thinking skills were conceptualized by making use of a developmental rubric which was created as part of this study. The second goal of this study is to explore potential educational contextual key variables that may have an impact on systems thinking skills of young children. Accordingly, interaction patterns among aspects of systems thinking skills within the Turkish and German mainstream and alternative educational contexts were examined by utilizing a comparative multiple case study approach. The findings of this study indicated that young children do show some signs of complex understanding regarding systems thinking in terms of detecting obvious gradual changes, two-step domino and/or multiple one-way causalities, and describing behavior of a balancing loop. However, their capacity was found to be limited in detecting a reinforcing loop, hidden components and processes, understanding system mechanisms, demonstrating multi-dimensional perspective, solving problem through high-leverage interventions, and predicting the future behavior of the system. In addition to these, findings indicated that age and lingual background of the child, duration of attending a preschool, facilitating children's conflict resolution, seeing and touching the systems explicitly, project-based learning, critical thinking, cognitively challenging questions, teachers and lack of systems thinking approach could be related to the systems thinking skills of children.