Holding şirketlerin altındaki şirketlerin finansal açıdan faydalarının araştırılması
Investigation of the financial benefits of the companies under the holding companies
  1. Tez No: 509752
  2. Yazar: OĞUZ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAMAN ÖMER ERZURUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İşletmeler, ekonominin büyümesiyle eş zamanlı olarak sürekli büyüme zorunluluğu içerisinde bulunmaktadırlar. İşletmelerin büyüme stratejileri arasında olan holdingleşme ya da holding çatısı altına girme, bir işletmenin diğer işletmenin hisse senetlerine sahip olarak yönetimi ele geçirmesiyle gerçekleşmektedir. Holdinge bağlı işletmelerin holdinge bağlı olmayan işletmelere göre aralarında finansal açıdan anlamlı bir farklılık olup olmadığı konusunda finansal analizden yararlanıldıktan sonra, aradaki farklılığın ölçülmesinde t-testi kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda holdinge bağlı işletmelerin holdinge bağlı olmayan işletmelere göre genel olarak nakit yönetiminde daha iyi oranlara sahip olduğu, stoklarını daha kısa sürede tükettiği ve alacakların tahsilatını daha kısa sürelerde gerçekleştirdiği ve daha düşük borç-öz sermaye oranına sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses are in constant need of continuous growth, simultaneously with the growth of the economy. Conglomerating or getting under the roof of holdings which are between the growth strategies of the enterprises occurs when an entity seizes management by holding shares of the other entity. T-test has been used when the difference was measured after the financial analysis was used to determine whether there was a financially significant difference between the holdings of affiliated entities in respect of non-holding affiliated entities. As a result of the research, it has been concluded that the holding companies have generally better cash management ratios than the non-holding companies, that they consume their stocks in a shorter period of time and that they collect the receivables more quickly and have a lower debt-equity ratio.