Nikomedia lahitleri
Sarcophagi of Nicomedia
  1. Tez No: 509911
  2. Yazar: ZAFER YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇALIK ROSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tezde, Anadolu'nun kuzeybatısındaki antik Bithynia bölgesinde yer alan İzmit'in altında kalan Nikomedia'nın lahitleri incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, daha önce hiç lisansüstü tez konusu olmamış olan Nikomedia lahitlerini incelemek, tanımlamak ve tipolojisini ortaya çıkarmaktır. Çalışılan tez formatında incelenen eserler, Kocaeli Arkeoloji Müzesi'nde bulunan lahitlerin bir kısmından ve 'Kocaeli İli ve İlçeleri Arkeolojik Yüzey Araştırmaları'nda 2005-2016 yılları arasında tespit edilmiş lahitler, tekneler, kapaklar ve bunların parçalarından oluşmaktadır. Bu tezde ortaya konulan Nikomedia lahitleri tipolojisinde, yedi farklı lahit tipi ve iki farklı kapak tipi bulunmaktadır. Bu lahit tiplerinden dördü ve kapak tiplerinden biri, diğer bölgelerden tanıdığımız fakat Nikomedia lahitleri tipolojisi için yeni tiplerdir ve tipolojik olarak ilk kez bu tez çalışmasında Nikomedia lahitleri çerçevesinde tanımlanmışlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the sarcophagi of Nicomedia, an ancient city which lies buried beneath modern İzmit, situated in north-western Anatolia. The aim of this study is to investigate, identify and classify the sarcophagi of Nicomedia, which has never been a postgraduate thesis topic before. The works of art assessed in this thesis, consist of sarcophagi, chests, lids and fragments identified in 'The Archaeological Survey of Kocaeli' which was carried out between 2005-2016 and some of the sarcophagi from Kocaeli Museum. There are seven different types of sarcophagi and two different types of lids in the typology of the sarcophagi of Nicomedia which was introduced in this thesis. Four of the sarcophagus types and one of the lid types are familiar to us from other regions but are new types in the typology of the sarcophagi of Nicomedia and were typologically identified as part of the sarcophagi of Nicomedia for the first time in this thesis.