Orta ve Doğu Avrupa Birliği geçiş ekonomilerinde bankacılık sektörünün karlılığının belirleyicileri: Bir panel regresyon analizi
Determinants of banking sector profitability in Central and Eastern European Union countries: A panel regression analysis
- Tez No: 509931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Finansal gelişme günümüzde ekonomik büyümenin önemli bileşenlerinden birisi haline gelmiştir. Özellikle yükselen piyasa ekonomileri ve gelişmekte olan ülkelerde bankacılık sektörü, finans sektörünün lokomotifi durumundadır. Bu nedenle bankacılık sektörünün etkin ve sağlıklı bir şekilde çalışması, tüm ekonomik birimler için çok önemlidir. Bu çalışmada panel regresyon analizini kullanarak 1998-2015 döneminde içsel ve dışsal etkenlerin Orta ve Doğu Avrupa Birliği ülkelerinde bankacılık sektörünün karlılığı üzerindeki etkisini analiz etmiştir. Çalışma sonucunda banka sermayesi, ekonomik büyüme ile finansal gelişmenin bankacılık sektörü karlılığını pozitif etkilediği, banka büyüklüğü, takipteki krediler ve bankacılık sektörü yoğunlaşma oranının bankacılık sektörü karlılığını negatif etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial development has become one of the important components of economic growth at the present day. Banking sector is locomotive of the financial sector especially in emerging markets and developing countries. Therefore, efficiently and healthfully functioning of the banking sector is crucial for the whole economy. This study investigates the impact of internal and external factors on banking sector profitability in Central and Eastern European Union countries during 1998-2015 period. We found that bank capital, economic growth and financial development affected banking sector profitability positively, while banking sector size, non-performing loans, and bank sector concentration affected the banking sector profitability negatively.