Clinical laboratory performance analysis: A system dynamics approach
Klinik laboratuvarlarda performans analizi: Bir sistem dinamiği yaklaşımı
  1. Tez No: 509976
  2. Yazar: EYLÜL DAMLA GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZLEM OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bir organizasyonda karar vericiler karlılık ve kaliteyi bir arada düşünmelidirler. Özellikle sağlık sistemlerinde hizmet, kabul edilebilir bir kalite ile teslim edilmelidir ve tüm hastalar için uygun fiyatlı olmalıdır. Çalışmalar, klinik laboratuvarların sağlık sistemi talep ve harcamaları açısından en kritik bölümlerinden biri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, klinik laboratuvar sistemleri de makul bir fiyatla uygun bir kalitede olmalıdır. Yüksek kaliteli laboratuvar hizmeti, yüksek fiyatlarla sağlanırsa, etkinlik ve verimlilik kaybolacaktır. İster kamu ister özel bir laboratuvarda performans, zaman, kalite ve maliyet kriterleri açısından incelenmelidir. Sistem dinamiği, hem iş hem de sosyal hayattaki karmaşık sistemlerin dinamiklerini anlamak ve analiz etmek için geliştirilmiş bir modelleme yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, söz konusu modelin iç dinamiklerini kullanarak kronik problmelerin çözüm yollarının ne tür yeni sorunlar getireceğini göstermek ve görünürde olmayan problemleri fark etmek açısından oldukça yararlıdır. Bu çalışma, klinik laboratuvarların performansını etkileyen çeşitli faktörlerin dinamiklerini simüle etmek için kullanılanılabilecek bir sistem dinamiği modeli kurmayı hedeflemiştir. Personel kapasitesi kısıtlaması ile karşı karşıya olan bir klinik laboratuvar, bir dizi stratejiyi yürütebilir: yeni personel alımı, fazla mesai yapmak veya her ikisini birden yapmak. Bu modelde, geliştirilen dinamik model, klinik laboratuvarlardaki kaynakları yönetmek için çeşitli seçenekler sunar. Çalışmada sistem dinamiği yaklaşımı kullanılmıştır çünkü bu yöntem, modelcilerin karmaşık değişkenleri anlayabilmeleri ve tartışabilmeleri için ilgili değişkenler arasındaki ilişkileri aydınlatabilir. Geliştirilen model“kalite”,“üretkenlik”,“test karmaşıklığı”,“test hata oranı”,“yapılacak testlerin değeri”nin ana üretkenlik parametreleri olan“teslimi gerçekleştirme zamanı”,“maliyet”ve“personel sayısı”üzerindeki etkilerini analiz etmek için kullanılır. Model bir yıllık periyot için çalıştırılmakta ve bu süre zarfındaki laboratuvar performans davranışı analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
While maintaining an organization, managers must think about both profitability and quality. Especially in healthcare systems, the service should be delivered with acceptable quality and it must be affordable for all patients. Studies show that clinical laboratories are one of the most critical parts in healthcare systems in terms of demand and expenditures. Thus, clinical laboratory systems should be delivered with acceptable quality and affordable price. Whether public or private, clinical laboratories must create value in their performance while meeting time, quality, resource, and cost constraints. System dynamics is a sophisticated simulation modeling approach to understand and analyze the dynamics of complex systems in both business and social environment. This approach enables the modelers to make better judgments about their decision using the inner dynamics of the model in question. In this research, system dynamics approach is preferred for model development because it enables modelers to understand and discuss complex problems by illuminating the relationships among the variables involved. The purpose of this study is to present a system dynamics model that is used to simulate the dynamics of various factors that impact the clinical laboratory performance. Facing a staff capacity constraint, a clinical laboratory can undertake a number of strategies: hiring new staff, working overtime, or doing both. Developed model is used to analyze the impact of various factors on main productivity parameters for these strategies. Model is run for one year and laboratory performance behavior is analyzed over this time period.