Kredili satışların işletmelerde finansal yapıya etkileri
  1. Tez No: 51005
  2. Yazar: PINAR EVRİM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET İşletmelerin amaçlarının başında, karlarını arttırmak, hisse senetlerinin değerini en yükseğe çıkarmak gelmektedir. İşletmeler bu amaca ulaşabilmek için satışlarını arttırmaya çalışırlar ve değişik satış teknikleri uygularlar. Kredili satışlarda, satışları arttırmada uygulanan teknikler arasında yer almaktadır. Özellikle Türkiye' de olduğu gibi enflasyon oranının yüksek, satın alma gücünü düşük olduğu ülkelerde, kredili satışlar toplam satışların. büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Ayrıca, bazı sektörlerde kredili satışlar uygulamasının geleneksel hale gelmesi ile bu pazarlarda mal ve hizmetin peşin satışı yoğun rekabetten dolayı mümkün olmamakta, bu durum işletmeleri zorunlu olarak kredili satışlara yönlendirmektedir. Kredili satışların artmasıyla, işletmenin bilançosunda aktifte yer alan alacak kalemine yapılan yatırım tutarı artmakta ve alacaklar toplam varlıklar içerisinde büyük yer tutmaktadır. Alacaklara yapılan yatırım tutarının artması ve alacakların satışlara oranının yükselmesi başarılı bir alacak yönetimini gerektirir. Bu çalışmanın amacı, işletmelerde etkin bir alacak yönetiminin sağlanması, kredi ve tahsilat politikalarının saptanması ile bu politikaların işletmelerde finansal yapıya, para girişlerine, karlılığa ve finansman gereksinimine etkilerinin ortaya çıkarılmasıdır. İşletme alacak yönetiminde etkinlik sağlamakla, likiditesini, karlılığını arttırabilir ve aynı iş hacmini müşterilerine daha az kaynak bağlamak yolu ile çevirebilir. Tüm bunların yanında, bu çalışmada çoğu işletmenin göz ardı ettiği ve kredili satışta vade farkının belirlenmesinde etkili olan KDV tutarının finansal yapıya etkisiyle ilgili açıklamalara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The primary aims of the businesses' are increasing the businesses' profit and value of the common stock at the top level. To reach these aims, businesses try to increase their sales and apply different sales techniques. Credit sale is a technique which exists in these sales techniques to increase sales. In some countries especially in Turkey where the inflation rate is too high and the purchasing power is too low, credit sales constitute big part of total sales. In addition, in some sectors credit sales applications become traditional and there is high competition so that it becomes impossible to sell goods and services in cash in this markets, this situation forces businesses to make credit sales. As credit sales increase, the investment on accounts receivable which is located on the asset side of balance sheet, is also increases and accounts receivable have a big place in total assets. The increase in the investment of accounts receivable and accounts receivable over sales ratio require an effective accounts receivable management. The aim of this study is to make clear in providing an effective accounts receivable management, determining the credit and collection policies and their effects on businesses' financial structure, cash inflows, profits and financial needs. By providing an effective accounts receivable management, businesses can increase their liquidity and profitability and do the same work by using few sources. In addition to all, this study includes the effects of Value Added Tax to which many of the businesses don't give enough importance and that has an effective role in determining period difference, on the businesses' financial structure.