Tanjant demet içerisinde yapılar ve bunlara uygulanan kovaryant türevler
Structures and the covarient derivatives applied them on tangent bundle
- Tez No: 510171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ŞENYURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışma altı bölüm halinde düzenlenmiştir. Giriş bölümünde çalışmanın amacı ve konunun ele alınma nedeni tartışıldı. Önceki çalışmalar bölümünde tanjant demet üzerinde yapılan çalışmalara ve genel bilgilere yer verildi. Materyal ve metod bölümünde tanjant demette dikey (vertikal) ve tam (komple) lift ile ilgili temel kavramlar anlatılmıştır. Bulgular bölümü çalışmamızın orijinal kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde almost kontakt ve almost parakontakt yapılar tanımlanarak bunların T(M)tanjant demeti üzerindeki X C ve X V ye göre kovaryant türevleri incelendi. Ek olarak, elde edilen bu kovaryant türevler almost kontakt ve almost parakontakt yapıda bazı özel değerler için hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This work is arranged in six different parts. In the introductory part, the purpose of this work and the reason why theme was dealt with are discussed. In the previous works parts, general information about tanjant bundle and works done on this field appears. In the materials and method part, basic concepts about vertical and complete lifts in tanjant bundle are explained. The findings parts forms the original setion of this work. In this part, almost contact and almost paracontact structures are identified and their covarient derivatives according to X C and X V on tangent bundle T (M ) . In addition, these obtained covarient derivatives are examined for some special rates in almost contact and almost paracontact structures.