The impact of American exceptionalism on U.S. foreign policy
Amerikan istisnaciliğinin Birleşik Devletler diş politikası üzerine etkisi
  1. Tez No: 510396
  2. Yazar: GÖKHAN ERELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ONUR BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez Amerikan istisnacılığının Birleşik Devletler dış politikası üzerine etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Amerikan istisnacılığı, Birleşik Devletler'in üstünlüğüne, seçilmişliğine ve görevine olan inancı yansıtır. Neorealizm ve neoliberalizm gibi geleneksel rasyonel Uluslararası İlişkiler teorileri fikirsel değişkenlere açıklama gücü atfetmedikleri için Amerikan istisnacılığını açıklamakta yetersiz kaldılar. Bu tez, güç ilişkileri ve ulusal çıkar dışında, Birleşik Devletler dış politikasının yürütüldüğü yolların hem yüksek düzeyli politika yapıcıların hem de halkın sahip olduğu fikirlerden de etkilendiğini vurgulamaktadır. Amerikan istisnacılığına olan inanışın en temel sonucunun Birleşik Devletler'in dış politikada eylem alanını koruyabilme ve manevra kabiliyetini daha fazla artırma eğilimine bağlı olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to explain the impact of American exceptionalism on U.S. foreign policy. American exceptionalism reflects the belief in superiority, chosennes, mission of the United States. Since ideational variables are not considered as having an explanatory power in their analyses, neorealism and neoliberalism have fallen short of explaining American exceptionalism. This thesis, then, emphasizes that along with the power relations and the national interest, the ways in which U.S. foreign policy is conducted are influenced by the ideas held by both high-profile policymakers and the population. This thesis advocates that the promotion of U.S. leadership is the basic consequence of the belief in American exceptionalism and how to perform this task is depended on the tendency of the United States to maintain its freedom of action and to seek greater maneuverability in foreign affairs.