Multipl skleroz hastalarında alt ekstremite eklem hareket açıklığının,yürümeye etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of lower extremity joint range of motion, while walking in multiple sclerosis patients
- Tez No: 510403
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Çalışmamaızın amacı Multipl Skleroz (MS) hastalarında alt ekstremite eklem hareket açıklığının yürümeye olan etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmamıza 30 MS hastası (50.37 ± 10.49 yıl; 18 kadın) ve 30 sağlıklı kişi (53.30 ±10.80 yıl; 23 kadın) alınmıştır. Hem hastaların hem de sağlıklı kişilerin demografik özelliklerini kaydettikten sonra, olguların alt ekstremite eklem hareket açıklıkları gonyometre ile ölçülmüştür. Yürüyüş değerlendirmesinde; MS Yürüme Skalası-12 (MSWS-12) ve 2-dk.Yürüyüş Testi, Denge değerlendirmesinde; Yürüyüş ve Denge Değerlendirmesi ve Aktiviteye Özgü Denge Güven (ABC) testleri, yaşam kalitesinin ölçülmesinde; sağlıklı olgularda Sağlık Durumu Anketi (SF-36), MS hastaları için Multipl Skleroz Yaşam Kalitesi (MSQOL-54) ölçeği, yorgunluk değerlendirmesinde; Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS) kullanılmıştır. Bulgular: MS hastaları ve sağlıklı grup arasındaki demografik ve klinik değişkenlerde anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the conditions that affect walking, such as joint range of motion in the lower extremities of MS patients. Method: In our study, we evaluated 30 MS patients (50.37 ± 10.49 years; 18 women) and 30 healthy subjects (53.30±10.80 years; 23 women). After recording the demographic characteristics of both patients and healthy individuals, joint range of motion movement was measured by a goniometer. Walking was evaluated by 'MS Walking Scale-12'(MSWS-12) and 2-min Walking Test. For balance; 'Gait and Balance Assessment'(GBA) and 'Activities-Specific-Balance-Confidence' (ABC) tests were used. Quality of life is assessed by the 'Health Status Questionnaire'(SF-36) for healthy individuals and 'Multiple Sclerosis Quality of Life' (MSQOL -54) for MS patients. Fatigue is determined by using 'Fatigue Severity Scale'(FSS). Results: There was no significant difference between the MS group and healthy group regarding demographic and clinical variables (p> 0.05).