Vergi uygulamaları yönünden senetli alacakların değerlemesi
The Valuation of notes receivable in terms of tax implimantations
- Tez No: 51045
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bilindiği üzere işletmeler tarafından satın alınan ve/veya satılan kıymetler; mevcut kanuni paranın o andaki temsil ettiği değer ile muhesebeleştirilmektedir. Oysa kanuni paranın temsil ettiği değer, bir diğer ifade ile satınalma gücü stabil olmayıp artış yönünde az veya çok değişiklikler göstermektedir. Bu oluşumun sonucunda; - Bazen belli bir para birimi karşılığı satın alınan kıymetin hali hazır değeri satınalma için ödenen değerden daha yüksek, - Bazen de, vadeli satışlarda (reel faizle birlikte satın alma gücündeki düşüşü de içeren) faiz tutarlarının mal bedeline eklenmesi ile bulunan meblağa düzenlenen senetlerde olduğu gibi, halihazır değer satın alma için ödenen değerden (nominal değerden) daha düşük olabilmektedir. Yukarıda bahis konusu edilen iki sakıncanın giderilmesi, - İlki için; Bilanço'ya dahil iktisadi kıymetlerin aynı satın alma gücüne sahip bir para birimi İle yeniden değerlenmesi, - İkincisi için ise; Bilanço Gününde (Vadesi Gelmemiş) Senetli Alacakların Reeskont'u ile mümkündür. Senetli Alacakların Reeskont'u hem bu kıymetlerin Bilanço gününde ifade ettikleri gerçek değerler ile yer almasını sağlamakta fakat, aynı zamanda henüz realize edilmemiş gelir ve/veya giderlerin ilgili yıllara aktarılması suretiyle Vergiye Esas Matrah'ın belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu yönüyle gerekliliği tartışma götürmeyen reeskont işlemi uygulanma biçimi ile yoğun biçimde tartışma konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As it is already known that the valuables bought and/or sold by the enterprises are entered in to the books based on the actual value repsesented by the current legal tender; in other words, the purchasing power of the legal tender is not stable and shows a small or a great deal of variation in terms of larger amounts. As a result of this operation;. Sometimes, the current value of a valuable item bought against a certain of pecuniary unit is higher than the actual amount paid.. And sometimes, the current value may be lower than the actual amount paid (nominal value) like in the case of interest rates are added to the bills drawn up in forward sales ( including the slump of the purchasing power together with the real interest) The remedy for the two drawbacks mentioned above;. For the first item, revaluation of the valuables included in the balance sheet with the money unit having the some puchasing pover.. For the second item, it is posible with the rediscounting of the undue bills receivable on the balance sheet due day. The rediscounting of the bills receivable is realized on the actual values on the day of the balance sheet. But at the same time this plays an important role for the taxation purposes (tax base rate) by transfering the income and/or the expenditure, which is not yet realized. Basing on inherent iissue of the rediscounting operation, the necessity of its application is beyond discussion