Türkiye'deki ticari bankaların faiz dışı gelirlerinin banka performansı üzerine etkisinin kamu, özel, yabancı sermayeli bankalarda karşılaştırmalı incelenmesi
Comparison of the impact of non-interest revenues on performance of banks in public, private and foreign banks
- Tez No: 510708
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TANRIÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bankalar finansal sistemin temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Geleneksel bankacılık anlayışı ile tasarruf sahiplerinden mevduat olarak topladığı fonları fon ihtiyacı olan taraflara kredi kanalıyla aktaran ticari bankalar, artan rekabet ortamı, düşen faiz hadleri ve teknolojik gelişmeler nedeniyle müşterilerine farklı ürün ve hizmet sunarak faiz dışı gelir etmeyi amaçlamaktadırlar. Bankalar faiz gelirlerinin yanısıra faiz dışı gelirleri ile gelir kaynaklarını çeşitlendirme yoluna gitmektedirler. Çalışmanın amacı; Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bankaların gelir kaynağı çeşitlendirmesinin banka performanslarına etkisini ölçmektir. Çalışmada Türk Bankacılık Sektöründe faaliyet gösteren 21 mevduat bankasına ilişkin 2003-2016 yılları arasındaki çeyrek dönemlik veri seti kullanılarak panel data analizi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda; bankaların faiz dışı gelir kaynaklarına yönelmelerinin çeşitlendirme etkisiyle performanslarına olumlu katkı yaptığı, diğer taraftan faiz dışı gelir payının yükselmesi nedeniyle performanslarını azaltıcı etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Genel yaklaşım ile bakıldığında; çeşitlendirmenin sağladığı kazanç faiz dışı gelir payının yükselmesi nedeniyle oluşan kaybı karşılayamamakta ve gelir kaynağı çeşitlendirmesi banka performansına olumlu katkı yapmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Banking sector is th main block of the financial system. Commercial banks, which transfer funds collected as deposit from savings holders through credit channels to those who need funds through traditional banking approach, aimed to make non-interest revenue by offering different products and services to customers due to increasing competition environment, falling interest rates and technological developments. In addition to the interest revenue from the main activities, they have also gone through the process of diversifying revenue sources by gaining non-interest revenue from other activities. The aim of the study is to measure the impact of the diversification of revenue sources of commercial banks operating in Turkey on bank performance. Panel data analysis is applied to quarterly datas of 21 commercial banks for 2003-2016 period. Main result of the study is that diversification of revenue sources by shifting to non-interest revenue generating activities increases the bank performance due to the diversification effect, on the other hand increase in share of non-interest revenue has a negative impact on bank performance. Given the general approach, the diversification gain does not compensate for the increase in the non-interest revenue share.