Meme kanseri tanılı hastalarda hormonoterapinin MPV ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between MPV and hormonotherapy in patients with breast cancer
- Tez No: 510791
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALACACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Meme kanseri tanılı hastalarda hormonoterapinin MPV ile ilişkisinin değerlendirilmesi Giriş: Tamoksifen ve aromataz inhibitörlerinin birçok çalışmaya göre vasküler tromboz gibi ciddi yan etkileri olduğu bilinmektedir. Mean Platelet Volume (MPV) trombozda arttığı bilinen bir hematolojik parametredir. Amaç: Biz bu çalışmada adjuvan hormonoterapi ile tedavi edilen hastaların MPV değerlerinde meydana gelen değişiklikleri araştırdık. Materyal-metod: İKÇÜ AEAH'de tıbbi onkoloji polikliniğine başvuran meme kanseri tanılı hastaların tam kan sayımları adjuvan hormonoterapi başlangıcında, tedavinin 1. ve 5. yılında retrospektif olarak incelendi. Tam kan sayımı empedans tabanlı analizör (CELL-DYN 3700) ile gerçekleştirilmiştir. MPV değerleri Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştırıldı. İki grup arasındaki farkı belirlemek için Fisher's exact test kullanıldı. Bulgular:Çalışmaya toplam 318 meme kanseri hasta alındı. Bu hastalar opere olmuş ve sonrasında izleme alınmış hastalar idi. Adjuvan hormonoterapiye başlangıçta, 1.yılda ve 5.yılda bakılan MPV değerleri yıllara ve hormonoterapi alt gruplarına göre tabakalandırıldı.Bu sonuçlara göre adjuvant tamoksifen kullanan hastaların başlangıç MPV değeri ortalama 8.25, birinci yıl sonunda 8.61, beşinci yıl sonunda 9.8 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Assessment of the relationship between MPV and hormonotherapy in patients with breast cancer İntroduction: Tamoxifen and aromatase inhibitors are known to have serious side effects, such as vascular thrombosis, in many studies. Mean Platelet Volume (MPV) is a hematological parameter known to increase in thrombosis. Objectives: In this study, we investigated changes in the MPV of patients treated with adjuvant hormone therapy. Materials and methods: Full blood counts of patients diagnosed with breast cancer who applied to the medical oncology polyclinic at İKÇÜ AEAH were retrospectively examined at the beginning of adjuvant hormonotherapy and at the 1st and 5th years of treatment. Complete blood count was performed with an impedance based analyzer (CELL-DYN 3700).MPV values were compared using the Mann-Whitney U test. Fisher's exact test was used to determine the difference between the two groups.A total of 318 breast cancer patients were included in the study.