Kamu harcamalarının gelir dağılımı üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The impacts of public expenditures on income distribution: Turkey as a case study
- Tez No: 511170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ERKAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gelirin eşitlikten uzak dağılması, tüm dünyada hem ekonomik hem de sosyal anlamda önemli bir sorundur. Kamu harcamaları, gelir dağılımını iyileştirmekte etkili bir maliye politikası aracıdır. Transfer harcamaları ise, geliri yeniden dağıtmak açısından en etkili kamu harcaması kalemidir. Bu çalışmada öncelikle kamu harcamaları ve gelir dağılımı ile ilgili teorik çerçeve anlatılmış ve kamu harcamalarının gelir dağılımına etkisini araştıran literatür özetlenmiştir. Ayrıca çoklu regresyon analizi kullanılarak Türkiye üzerine ekonometrik bir çalışma yapılmış; buna göre, 1987-2016 arasındaki dönemde Türkiye'de transfer harcamalarının gelir dağılımı üzerinde olumlu, cari harcamaların ise olumsuz etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The unequal distribution of income is an important economic and social problem all over the world. Public expenditure is an efficient fiscal policy tool to redistribute income while transfer expenditure is the most efficient category from this aspect. In this thesis, first the theoretical framework of public expenditure and income distribution are explained and then the empirical literature related to the effects of public expenditure on income distribution is summarized. In addition, an econometric study on Turkey is carried out by using a multiple regression analysis. The main finding of the econometric model, which covers the period 1987-2016 is that, the transfer expenditure in Turkey has a positive effect on income distribution while current expenditure has a negative effect.