Lobbying in the EU: Legal and ınstitutional aspects
AB'de lobicilik: Hukuki ve kurumsal çerçevesi
  1. Tez No: 511307
  2. Yazar: SELİN SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, AB'deki lobiciliği hukuki ve kurumsal çerçeveden incelemektedir. Bu bağlamda, Avrupa Parlamentosunun lobicilik tanımını esas alarak, AB kurumlarının ve AB üye ülkelerinin lobiciliği düzenlemedeki farklılıklarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Lobiciliğin düzenlemesi hususundaki kaynaklara bakılırken, AB Anlaşması ve AB'nin İşleyişi Hakkındaki Anlaşma esas alınmıştır. Araşırma sonucunda, üye ülkelerin lobiciliği düzenlemede farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu düzenlemelerdeki, başvurunun zorunlu tutulup tutulmaması, yasada lobicilik kavramına yer verilip verilmediği göz önüne alınmıştır. AB'deki lobicilik tarihinin farklı dönemler geçirdiği ve bu dönemlerin 1950'li yıllarda başladığı görülmüştür. Tezin ana amacı AB ve AB üye ülkelerinin lobicilik düzenlerini incelemek ise de lobiciliğin ABD'de ortaya çıkması dolayısıyla, ABD'deki lobicilik düzenlemelerine de yer verilmiştir. AB lobiciliğinin iki aşamalı olarak, ulusal ve uluslarüstü bağlamda incelendiği ve şeffaflık kavramlarının bu incelemelerde öne çıkan bir değer olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, AB'de ve AB üye ülkelerinde lobiciliğin, gelecekte gelişim ve değişim göstereceği ön görülebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to account for the primary dynamics behind lobbying in the EU. It offers institutional and legal aspects of lobbying in the EU and EU Member States. In this regard, it suggests that there is no unified legislation system of lobbying among EU institutions and each Member States have different regulations at the national level. Therefore, this thesis explores the Treaty on European Union and The Treaty on The Functioning of European Union as the primary sources. Since lobbying has its roots in the USA, the regulation system of lobbying in the USA has been given to illustrate the first example of lobbying in the world. This thesis suggests that lobbying in the EU will be apt to various transitions in the future.