7-8 yaş çocukların dini kavramları algılama biçimleri (24 Kasım İlkokulu örneği)
Seven to eight year-old children's perception of religious concepts (24 Kasım Primary School sample)
  1. Tez No: 511359
  2. Yazar: NECİP FAZIL TAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmamızın amacı 1. sınıfa giden 7-8 yaşındaki çocukların öncelikle gerek bedensel gerek ruhsal gelişimlerini tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kuramsal çerçeve ele alınmıştır. İkinci bölümde ise araştırmanın metodolojisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise bulgular ve yorum incelenmiştir. Araştırmadan edinilen sonuçlara göre öğrencilerin en çok akıllarında kalanın yakın çevrelerindeki kişilerin anlattıkları olduğu görülmektedir. Dini ve ahlaki eğitim alan çocukların bu durumdan memnun oldukları da görüşmelerde gözlemlenen bulgular arasındadır. Çocuklar dini, ahlaki, soyut kavramların kendilerine anlatılmasından rahatsızlık duymamakla birlikte bu kavramları algılamakta zorluk çekmediklerini beyan etmişlerdir. Aynı zamanda çocuğun çevresinde inançlarını konuşarak paylaşabilen, ibadetlerini yerine getiren, ahlaki değerleri yaşayan kişilerin bulunması çocukların algısını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our research is to determine primarily both physical and psychological development of kids at ages 7 to 8 who are in the first grade. For this purpose, the research consists of three parts. In the first part, the theoretical framework is discussed. In the second part, the methodology of the research is emphasized. In the third and last section, findings and interpretations are examined. According to the results obtained from the research it is seen that, what the students keep in their minds most is the tellings of their close circles. It is among the findings observed during the interviews that children who are getting religious and moral education are also pleased with this situation. Children state that they do not feel any discomfort to religious, moral and abstract concepts from being taught to themselves and they do not have difficulty in perceiving these concepts. At the same time, the presence of people around the child who are able to share their beliefs by talking, fulfilling religious obligations, and having moral values affects the perception of child in a positive way.