Pre-service early childhood educators' working with families self-efficacy in relation to taking a parent education course
Okul öncesi öğretmen adaylarının ailelerle çalışma öz yeterliliğinin anne baba eğitimi dersi ile ilişkilendirilmesi
- Tez No: 511370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Mevcut çalışmanın iki amacı vardır; üniversitelerde verilen Anne Baba Eğitimi ders içeriğini incelemek ve Anne Baba Eğitimi dersinin okul öncesi öğretmen adaylarının ailelerle çalışma öz yeterlilikleri üzerindeki etkisini araştırmak. Çalışmaya 8 üniversiteden okul öncesi öğretmenliği lisans programı 4.sınıfta okuyan 223 öğretmen adayı katılmıştır. Veriler, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, katılımcılar Anne Baba Eğitimi dersini almadan önce ve sonra toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Anne Baba Eğitimi dersinin izlenceleri ve Ailelerle Çalışma Öz Yeterlik Ölçeği'nin Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizleri yapıldıktan sonra Ailelerle Çalışma Öz Yeterlik Ölçeği'nin güvenilirliği ve geçerliliği sağlanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, üniversitelerde verilen Anne Baba Eğitimi dersinin içeriği, YÖK tarafından önerilen konular ve ailelerle çalışma temel bileşenleri açısından farklılaşmaktadır. Ayrıca, Anne Baba Eğitimi dersini aldıktan sonra, okul öncesi öğretmen adaylarının ailelerle çalışma, ebeveyn-öğretmen iletişimi ve ebeveyn ile olan rollerine yönelik öz yeterliliklerinde anlamlı bir artış olduğu bulunurken, dersi tamamlayan öğretmen adaylarının farklı altyapılardan gelen ailelerle çalışma ile ilgili öz yeterlilikleri üzerinde anlamlı bir artış olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the content of Parent Education course given at universities and to examine the effects of Parent Education course on pre-service early childhood education teachers' working with families self-efficacy. 223 senior pre-service early childhood education teachers from 8 universities were involved in the study. Data was collected in the fall semester of 2017-2018 academic year before and after participants took Parent Education course. Syllabuses of Parent Education course and Turkish version of Working with Families Self-Efficacy Scales were used as data collection instruments. Validity and reliability of Working with Families Self-Efficacy Scales were ensured after conducting confirmatory and exploratory factor analyses. The results of this study indicated that the contents of parent education course at universities vary in terms of basic components of working with families and subjects suggested by HEC. Also, while Parent Education course increased pre-service early childhood education teachers' self-efficacy in working with families, parent-teacher communication and roles with parents, it was found that their self-efficacy in working with families from diverse background was not increased after they completed Parent Education course.