Approaches of European Union and Turkey to abuse of dominant positionthrough the methods other than pricing
- Tez No: 241154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. TAMER PEKDİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ticari hayatta faaliyette bulunan teşebbüslerin nihai hedefi, rakiplerine göre daha fazla kârelde etmek, belirli bir ekonomik güce sahip olmak ve piyasada hakim konuma gelmektir.Hakim durumda olmak, hiç şüphesiz, ticari teşebbüsün başarılı olduğunun bir göstergesidir.Rekabet kuralları da elbette hakim durumda bulunmayı yasaklamamaktadır. Ancak, bununlabirlikte, teşebbüsün bu hakim durumunu rakiplerinin, müşterilerinin, tüketicilerin ve genelolarak piyasanın zararına yol açacak şekilde kötüye kullanması, gerek Avrupa Birliği'ndegerekse Türkiye'de düzenlenen rekabet kuraları ile yasaklanmıştır. Kötüye kullanma, değişikşekillerde görülebilmektedir. Avrupa Birliği ve Türkiye'de hakim durumun kötüye kullanılmaşekilleri ve bunun sonuçları, Avrupa Topluluğu Antlaşması'nın 82. maddesi ve Türkiye'dehalihazırda uygulanmakta olan 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6.maddesi çerçevesinde düzenlenmiş ve mahkeme kararları nezdinde geliştirilmiştir. Buçalışmanın konusu, Avrupa Birliği ve Türkiye'de, hakim durumun fiyatlama dışındakiyöntemlerle kötüye kullanılması hallerinin incelenmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The final aim of the undertakings operating in the commercial life is to gain profit more thantheir competitors, to have a specific economical power and to be in dominant position in themarket. To be in a dominant position, without any doubt, is an indication that the commercialundertaking is successful. Of course, the competition rules do not prohibit being in adominant position. However, nevertheless, to abuse the dominant position by the undertakingas to cause damage to its competitors, customers, consumers and in general the market isprohibited through competition rules regulated both in European Union and in Turkey.Abusing can be seen as different forms. The types and consequences of abuse of dominantposition are regulated in the framework of the Article 82 of EC Treaty and the Article 6 of theAct on Protection of Competition numbered 4054 currently being applied in Turkey and isdeveloped under the court decisions. The subject of this study covers the analysis in EuropeanUnion and in Turkey, the aspects of abuse of dominant positions through the methods otherthan pricing.