Pay piyasalarında sürü davranışı: Borsa İstanbul üzerine bir uygulama
Herding behavior in stock markets: a study in Borsa Istanbul
- Tez No: 511452
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KAKİLLİ ACARAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Davranışsal finansın önemli konularından olan sürü davranışı bireyin içinde bulunduğu grubun bilgilerinden ve davranışlarından etkilenerek kendi fikirleri yerine çoğunluğun kararı doğrultusunda hareket etmesidir. Bireylerin sürü davranışı gösterdiği birçok akademik çalışma bulunmasına rağmen sürü davranışının varlığının tespit edilemediği çalışmalar da bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, 01.01.2001-30.11.2017 tarihleri arasında Borsa İstanbul'da (BİST'te) sürü davranışının varlığı test edilmiştir. Bu dönemler arasında BİST 100'de aralıksız işlem gören 62 pay senedinin günlük ve haftalık kapanış fiyatları kullanılmıştır. Uygulamada Christie ve Huang (1995) ile Chang, Cheng ve Khorana'nın (2000) geliştirdikleri pay senedi getiri oranlarının yatay kesit değişkenliğe dayalı yöntemleri yardımıyla analizler yapılmıştır. Her iki yöntemin analiz sonuçlarına göre, BİST'te sürü davranışının varlığı tespit edilememiştir. ANAHTAR KELİMELER Davranışsal finans, sürü davranışı, Christie ve Huang yöntemi, Chang, Cheng ve Khorana yöntemi, BİST.
Özet (Çeviri)
The herding behavior, which is one of the important issues of behavioral finance, is that the individual acts in accordance with the decision of the majority instead of their own ideas, influenced by the group's knowledge and behavior. Although there are many academic studies in which individuals demonstrate herding behavior, there are also studies in which the presence of herding behavior cannot be identified. In this thesis study, the existence of herding behavior was tested in Borsa Istanbul (BIST) between 01.01.2001 and 30.11.2017. Daily and weekly closing prices of the 62 stocks traded continuously in BIST 100 were used between these periods. In this study, the analysis was carried out by using the methodology based on cross sectional deviation of the stock rate of return developed by with Christie and Huang (1995) and Chang, Cheng and Khorana (2000). According to the results of the analysis of both methods, the existence of herding behavior in BIST could not be identified. KEYWORDS Behavioral finance, herding behavior, Christie and Huang method, Chang, Cheng and Khorana method, BIST.