Zn, Cd ve Hg katkılı grafen düzlemlerin elektronik özelliklerinin ab-initio yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the electronic properties of Zn, Cd and Hg doped graphene sheets with ab-initio methods
- Tez No: 511638
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER BORA LİŞESİVDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tez çalışması kapsamında grup IIB elementleri olan Zn, Cd ve Hg atomlarının grafen düzlemlerine katkılanmasıyla elektronik özellikleri, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) yardımıyla Yerel Yoğunluk Yaklaşımı (LDA) kullanılarak incelenmiştir. İki boyutlu grafen düzlemlerde Zn, Cd ve Hg katkı atomlarının örgü içerisinde ara (H), üst (T) ve köprü (B) bölgeleri olmak üzere üç farklı bölgeye yüzey katkısı hesaplanmıştır. Ayrıca karbon atomları yerine aynı katkı atomları kullanılarak bu kez grafen düzleminde örgü içi katkılama incelenmiştir. Grafen düzlemindeki yüzey ve örgü katkılamaları ile elde edilen her yapıya denk gelen elektronik bant yapıları ve durum yoğunlukları (DOS) gibi temel elektronik özelliklerin hesaplamaları yapılmıştır. Yüzey katkısı yapılarak oluşturulan yapıların toplam enerjileri yardımıyla, bağlanma enerjileri hesaplanmıştır. Ayrıca katkı atomlarının örgü içerisinde yapısal kararlılıklarının sağlandığı, düşük bağlanma enerjisine sahip bölgeler incelenmiştir. Katkılanmış grafen düzlemler, farklı safsızlık atomları veya katkı bölgelerinin değişimine göre büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Bu olguya bağlı olarak, grafen yapının elektronik özelliklerinde meydana gelen olası değişimlerin etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the electronic properties of graphene sheets doped with group IIB elements Zn, Cd and Hg are investigated by using Local Density Approach (LDA) with Density Functional Theory (DFT). Adatom doping of the impurity atoms, Zn, Cd and Hg have been calculated at three different positions of the two dimensional graphene sheet as hollow (H), top (T) and bridge (B) locations. Also, substitutional doping of the same impurity atoms instead of carbon atoms have been investigated within the graphene sheet. Calculations of the basic electronic properties such as density of states (DOS) and the electronic band structures achieved by adatom and substitutional doping of the graphene sheet have been done. The binding energies have been calculated with the help of the total energies of the structures which are formed by adatom doping. In addition, the positions which structural stabilities of the impurity atoms are established within the lattice and has the lowest binding energies, have been investigated. Doped graphene sheets differ greatly by changing the impurity atoms or by changing the location of the impurity atoms. The possible changes in the electronic properties of graphene structure due to this phenomenia have been investigated.