İşletmelerde yetenek yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılık ve çalışan performansına etkisi
Effects of talent management practices on organizational commitment and employee performance
  1. Tez No: 511866
  2. Yazar: HASAN AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde bilgi çağına geçişle birlikte işletmelerin en önemli kaynağı sahip oldukları insan kaynakları olmaya başlamıştır. İşletmeler küreselleşen ve rekabetin en üst seviyeye çıktığı bu ortamda pazar paylarını arttırmak ya da ayakta kalabilmek için yetenekli çalışanlara sahip olmaları gerektiğini fark etmişlerdir. Son yıllarda stratejik insan kaynakları uygulamalarının en önde geleni yetenek yönetimi uygulamalarını olmuştur. Çalışmanın amacı; otomotiv sektöründe yer alan bir ana sanayi ve bir yan sanayi şirketindeki yetenek yönetimi uygulamalarının etkinliğini ölçümlenmesi, çalışan performansı ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmada toplam 5 bölüm ve 60 sorudan oluşan bir anket 200 beyaz yakalı çalışana dağıtılmış ve 156 adet anket geri toplanarak ve değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda yetenek yönetimi uygulamaları ile çalışan performansı arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki tespit edilirken, devam bağlılığı arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak yetenek yönetimi uygulamalarının soyut boyutu ile duygusal bağlılık arasında; somut boyut ile de normatif bağlılık arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the transition to the information age, the most important source of companies has become their human resources. Companies have realized that they must have talented employees in order to increase their market share or survive where globalization and competition are at highest level. In recent years, talent management practices have been the most prominent of strategic human resources practices. Purpose of this study is; measuring the effectiveness of talent management practices in a main industry and a subsidiary industry company in the automotive sector, and examining the relationship between employee performance and organizational commitment. A survey consist of 5 sections and 60 questions were distributed to 200 white-collar employees and 156 questionnaires were collected and evaluated. As a result, a positive and significant relationship was found between talent management practices and employee performance, where a negative and significant relationship was found between continuity commitment. A positive relationship was found between the abstract talent management and emotional commitment; also between the concrete talent management and the normative commitment.