Glocalization of the marketing strategies and a case study for food market
Pazarlama stratejilerinde küreselleşme ve gıda pazarından bir vaka çalışması
- Tez No: 511871
- Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyadaki iletişim, ulaşım, teknoloji, ticaret gibi etkenlerde yaşanan gelişmelerle birlikte küreselleşme oranı ve etkileri de her geçen gün artmaktadır. Yerelleşme ve küreselleşme kavramları yıllar geçtikçe sentez haline gelerek küyerelleşme eğilimini meydana getirmiştir. Küreselleşmenin ve yerelleşmenin ayrı ayrı savunucuları olduğu gibi küyerelleşmenin öneminin, topluma ve ekonomiye katkılarının da savunucuları bulunmaktadır. Küresel ve yerel eğilimlerim birleşmesinden meydana gelen bu eğilim, küreselleşmenin ve yerelleşmenin tek başına tüm hedef kitlelere hitap edemeyeceğini belirtmektedir. Ek olarak bu eğilimin savunucuları başarının sürdürülebilirliğinin ancak ve ancak söz konusu iki eğilimin ortak çalışması ile olacağını belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the development of factors like communication, transportation, technology, commerce; globalization level and its effects are increasing day by day. Localization and globalization concepts became synthesis over the years and they generated glocalization. Even though they are supporters of globalization and localization separately, glocalization concept has also its own supporters about its importance of contributing to society and economy. This tendency which came out with a combination of globalization tendency and localization tendency pointed out that globalization and localization cannot be able to address all audience in the market. In addition, this tendency supporter tells that sustainability for success can be possible if and only if coworking of these two tendencies.