The dynamics of the art marketing and the profile of the painting customer
Sanat pazarlamasının dinamikleri ve resim tüketicilerinin profili
- Tez No: 511872
- Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İşletme, Fine Arts, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Toplumların gelişmişlik seviyesine ışık tutan en önemli faktörlerden birisi olan sanat, neredeyse insanlık geçmişi kadar uzun bir tarihe sahiptir. Sanatseverlerin, tüketici; sanatın ve sanatçının ise üretici olarak algılandıkları düşünülürse sanat ürünlerine bir pazarlama bakış açısı belirlemek kaçınılmazdır. Zira sanat pazarlaması, sanat organizasyonları ve onların müşterileri arasındaki“değer değişimini”konu edinmektedir ve pazarlama teorilerinin sanat ürünlerine nasıl uygulanacağının sistematik ve pratik taraflarını ortaya koymaktadır. Pazarlama eğitimcilerinin çoğu kültür ve sanat piyasasına ilgi göstermiş ve bazıları bu alanı kar amacı gütmeyen pazarlamanın bir dalı olarak değerlendirmişlerdir. Pazarlama ve sanat arasındaki ilişki, pazarlamanın sanatsal faaliyeti ne kadar etkilediği ile belirlenir. Klasik pazarlama ve sanat pazarlaması arasındaki en büyük fark, hedef belirleme ve üretim sürecindedir. Klasik pazarlama tüketici ihtiyaçlarına uygun ürün üretirken, sanat pazarlamasında mevcut ürüne uygun hedefe ulaşılmaya çalışılmaktadır. Bu pazarlama stratejisinde de başarılı olabilmek için tıpkı klasik pazarlamada yapıldığı gibi ürün, fiyatlandırma, tutundurma ve yerleşim yeri ile hedef kitle arasındaki bağ son derece önemlidir. Çalışmada sanatçıların ve tüketicilerin bakış açılarını daha iyi anlayabilmek için sorular resim piyasasında fiyat belirleme, sergileme, ürün yaratılışı ve tutundurma olmakla pazarlama perspektifinden değerlendirilerek özenle seçilmiştir. Özellikle yüksek fiyatla satışı gerçekleştirilen tablolarının fiyatlandırma stratejileri ve müşteri profili araştırılmış, bu resimler üzerinde durulmuştur. Araştırmada sergilerin, müzayedelerin, galerilerin çoğalması, alım satım işleyişinin varlığı, koleksiyonerliğin yaygınlaşması gibi sektörel etkenlerin yanı sıra değişen cinsiyet rolleri, yaşlanan nüfus, toplumdaki çeşitliliğin artması gibi demografik etkenlerin, sanatın teknolojiye hızla uyarlanarak sanat pazarının biçimlendirdiği, kısa sürede gelişmesini sağladığı ve resim, seramik, heykel gibi sanat alanlarında ürünün eskidikçe değerlenmesinden dolayı ticari amaçlı yatırıma dönüştüğü sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art, being one of the important factors which indicate the societies improvement level, has the history almost as the human history. It is inevitable from a marketing perspective to determinate art lovers as the consumers of art products and the artists as the producers to the same extent. Because art marketing is about the“change of value”between art organizations and their clients, and it is all about systematic and practical aspects of how marketing theories can be applied to the art products. Most of the marketing educators have shown interest in the culture and art market, and some of them have considered this area as a part of not-for-profit marketing. The relationship between marketing and art is determined by the extent in which marketing influences artistic activity. The biggest difference between classical marketing and art marketing is the process of setting goals and producing. While classical marketing produces products which meet the consumer needs, the art marketing is trying to reach the target which is appropriate for the existing product. In order to be successful in this marketing strategy, the link between product, pricing, promotion and place and the target audience in other hand is critically important, just as it is done in classical marketing. In order to better understand the insight of artists and consumers in the study, questions were carefully selected from the perspective of marketing, including price determination, exhibitions, product creation and promotion in the picture market. The pricing strategies and customer profile of picture tables, which are the bestsellers sold at the highest prices, are researched. In the research, the sectoral factors, such as widespread of galleries, exhibitions, the existence of commercial mechanisms, constantly increasing number of art collectors, as well as some demographic factors such as gender roles changing, exacerbation of diversity and aging of the population within the society, together with technologies rapid adaptation and their influence to the conversion of the product for more commercialized purposes have been studied.