The use of time in the creation of puzzle plot in Christopher Nolan's films
Christopher Nolan'ın filmlerinde sıralı olmayan hikaye yapısının yaratılışında zaman kullanımı
  1. Tez No: 512099
  2. Yazar: DOAA MAGED HASAN HASAN DOAA MAGED HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ELENİ VARMAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
20. yüzyılın başında bu yana, teknolojinin gelişimiyle, sanatlar, sosyal bilimler ve uygulamalı bilimlerde zaman kullanımında farklı yaklaşımlar popülerleşmiştir. Bu yenilikle beraber, 1990 sonrasında sinema yönetmenleri, filmlerini farklı biçimlerde inşa ederek, seyircilerin filmlerini birden fazla kez izlemeye yöneltmişlerdir. Bu dönemde, Christopher Nolan kariyerine başlamıştır: eleştirmenler tarafından ilk filmlerinde Memento (2000), en başarılı çok katmanlı filmler arasına konulmuştur. Christopher Nolan'ın Filmlerinde Puzzle Hikaye Yapısının Yaratılışında Zaman Kullanımı isimli bu tezde, çok katmanlı ve sıralı olmayan anlatı dediğimiz yapıya ulaşmak için, yönetmenlerin kullanabileceği bir araç olarak zaman kavramı ele alınmaktadır. Anlatıda zaman kullanımı, sıralı olmayan hikaye yapısının yaratılışında üç farklı açıdan ele alınmaktadır: sıralama, sıklık ve süre. Bu üç açı, Christopher Nolan'ın dört filminde incelenmektedir: Memento (2000), The Prestige (2006), Inception (2010), ve Interstellar (2014). Bu tez, David Bordwell'in neo-biçimsel yaklaşımla bu filmleri ele alarak, anlatı yapısının biçimsel incelemesini yapmakla beraber, seyircinin sıralı olmayan hikaye yapısını algılayışındaki süreci de değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
In the twentieth century, a popular trend emerged among the arts and the social and applied sciences about time, as alongside a revolution of new technologies. These events resulted in a tendency of filmmakers after 1990 to construct their films in order to encourage viewers to go to watch it more than once. In this period, Christopher Nolan started his career, gaining critics' attention with his film Memento (2000) and being considered as one of the best complex storytelling directors. This thesis 'The use of time in the creation of puzzle plot in Christopher Nolan's films' investigates one tool by which any filmmaker can achieve complexity and puzzling of narration, and this is Time. This study examines the use of narrative time in the creation of the puzzle plot which achieves its ambiguity and complexity in the spectator's mind through the analysis of narrative time across three aspects: order, frequency and duration. These three aspects are analysed through four of Christopher Nolan's films: Memento (2000), The Prestige (2006), Inception (2010), and Interstellar (2014). The study uses the Neoformalist approach by the theorist David Bordwell as this approach uses formal analysis of the narrative structure alongside an analysis of the spectator's cognition which are both needed to test the puzzle plot.