An examination of brand loyalty components: A case study of construction equipment sector in Turkey
Marka sadakati bileşenlerinin incelenmesi: Türkiye iş makinaları sektörü vaka çalışması
- Tez No: 512197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İş makinaları sektörü dünyanın lokomotif bir sektörü olup, Türkiye ise gerek yüksek potansiyeli gerekse de jeopolitik konumu ile bu sektör için en ilgi çekici pazarlardan biridir. Türkiye'nin, iş makinaları sektörü için önemi rakamlar ile desteklenmektedir. 2017 yılında, Türkiye ticaret hacmi bakımından Avrupa'nın 5., dünyanın ise 8. büyük ülkesi olmuştur. Bunun yanında, son sekiz senedir, Çin ve Hindistan'ın ardından en hızlı büyüyen iş makinaları pazarı Türkiye'dir. Türkiye iş makinaları pazarında 660 firma, 200 üretici firma ve 350 yan sanayi faaliyet göstermektedir. Bu rekabetçi ortamda, mevcut müşterileri tutmak ve buna ek olarak sadık müşteriler yaratmak firmalar için zorlayıcı bir konudur. Bu çalışmanın amacı, Türkiye iş makinaları pazarı müşterilerinin marka sadakatini etkileyen faktörleri analiz ederek, bu sektörde faaliyet gösteren firmalara, müşterilerin marka sadakati davranışları ile ilgili daha iyi bir bakış açısı sağlamak ve daha etkin pazarlama stratejileri oluşturmalarına katkıda bulunmaktır. Bu araştırma için, marka sadakati konusunda yapılan geçmiş çalışmalar ışığında bir araştırma modeli oluşturuldu. Veri toplanması amacıyla hazırlanan anket yüz yüze ve internet üzerinden katılımcılara sunuldu. Toplamda, 320 katılımcı anketi cevapladı ve toplanan veriler sırasıyla geçerlilik, güvenilirlik ve regresyon analizlerinden geçirildi. Araştırma sonuçları müşteri memnuniyeti, değiştirme maliyeti, marka güveni, ilişki eğilimi, algılanan değer, taahhüt, tekrar alım, marka tutarlılığı, marka performansı ve kültür faktörlerinin, Türkiye iş makinaları sektörü müşterileri için önemli marka sadakati kriterleri olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Construction equipment sector is a leading sector in the world and Turkey is one of the most attractive market for this sector with its high potential and geopolitical position. The importance of construction equipment sector of Turkey is supported by the figures that in 2017, Turkey was in the 5th rank in Europe and in the 8th rank in the world in terms of the market volume. Besides these, Turkey is the fastest growing market for construction equipment sector during last 8 years, after China and India. 660 companies, 200 manufacturer companies and 350 sub-industry companies are operating in construction equipment sector of Turkey. In this competitive environment retaining existing customers and creating loyal customer are big challenges for companies. The aim of this study is to analyze the brand loyalty influences of Turkish construction equipment sector customers and provide a better insight for companies, operating in this sector, about brand loyalty behavior of the sample, in order to construct more efficient and effective marketing strategies. For this study, a research model was organized based on the previous literature about brand loyalty. A questionnaire was developed for data gathering and this questionnaire was distributed directly face to face and via internet to participants. Totally, 320 participants responded to the questionnaire and collected data was proceeded through validity, reliability and regression analysis respectively. Research results show that customer satisfaction, switching cost, brand trust, relationship proneness, perceived value, commitment, repeat purchase, brand relevance, brand performance and culture are important components for brand loyalty behavior of Turkish construction equipment customers.