T-human (T-insan) an innovative personal transformation model for the future's successful person
T-insan, geleceğin başarılı insan modeli için inovatif bir kişisel dönüşüm modeli
  1. Tez No: 512357
  2. Yazar: UFUK TARHAN
  3. Danışmanlar: DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
In this study, it is aimed to present the viewpoints of today's people on technological developments in the future and whether they are ready for these developments. Furthermore, to what extent people could harmonize the T-human model and whether they are prepared for the instant changes in the future are the problems of the study. Since no similar study has encountered in the current literature, it is believed that this study will contribute to the literature a lot. The population of the study comprised all people operating in Turkey. Sample of the study included 893 participants selected randomly from various work positions. As data collection instruments, Demographic Information Form and T-Human Scale were used. Data collected from the participants were transferred to the data set established through use of SPSS 24. Prior to the statistical analyses, reliability analysis of the scale was firstly run. In result part, frequency table representing the demographic characteristics of the participants was given. Also, explanatory factor analysis of the instrument was carried out and sub-scales were determined. The results were explained in the appropriate tables.
Özet (Çeviri)
Bu araştırmada, gelecekte ki teknolojik gelişmelere günümüz insanının bakış açısını ve bu değişime hazır olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada ayrıca bireylerin ne derece t-insan modeline uyumlama sağlayabileceği ve gelecekte ki ani değişimlere hazırlıklı olup olmadıkları araştırmanın diğer alt sorunsallarını oluşturmaktadır. Literatür de bu zamana kadar bu konuda çalışamanın olmaması literature büyük bir katkı sağlayacaktır. Araştırmada genel evren Türkiye'de faaliyet gösteren tüm bireyleri kapsamaktadır. Örneklemler tesadüfi eleman örnekleme yöntemi ile çeşitli pozisyonlarındaki 893 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; Demografik Bilgi Formu, T-insan ölçeğidir. Araştırmada kullanılan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS 24.0 yardımıyla çözümlenmiştir. İstatistiksel çözümlemelere geçilmeden ölçek için güvenirlik analizi yapılmıştır. Araştırmada öncelikle demografik özelliklerin dağılımını gösteren frekans tablosuna yer verilmiştir. Çözümlemede açıklayıcı faktör analizi yapılmış ve ölçeğin alt boyutları belirlenmiştir. Sonuçlar uygun tablolar ile açıklanmıştır.