The role of founders' previous work experience in the success of technology startups in Turkey
Teknoloji girişimlerinin başarısında kurucuların önceki iş tecrübesinin rolü
  1. Tez No: 512617
  2. Yazar: ALİ CAN ERK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki girişimcilerin önceki iş tecrübelerinin teknoloji girişimlerin başarısındaki rolüne odaklanmıştır. Girişimciler şirketleri kurur ve yönetir. Teknoloji girişimleri kısıtlı zaman ve kaynakla büyük risk aldığından, kurucuların yetenek ve kabiliyetleri girişimin hedefe ulaşmasında oldukça anahtar role sahiptir. Yetenek ve kabiliyetler ise önceki profesyonel iş tecrübesi gibi uygulamalı aktivitelerle gelişebildiğinden, bu çalışma kurucuların önceki iş tecrübelerinin girişimlerin başarısında olumlu etkisi olup olmadığını araştırmaktadır. Bu çalışmanın teknoloji girişimlerinin ülkeler için giderek öneminin artmasından dolayı gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ile Türkiye'deki teknoloji girişimlerinin başarı oranı arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the role of entrepreneurs' earlier work experience in the success of technology startups in Turkey. Entrepreneurs establish and run the startups. Since technology startups take high risk with limited time and resources, founders' skills and capabilities are one of the key parts for startups in order to achieve the goals. Since skills and capabilities can be improved by hands-on practices such as previous professional work experience, this study measures whether founders' earlier work experience affects success of technology startups positively or not. This study is examined due to increasing importance of technology startups for the economies of nations. Due to results obtained from this research, success rate of technology startups established in Turkey can be increased.