Fiyatlandırma politikaları ve stratejileri: Armatür ve boru sanayi üzerine uygulama çalışmaları
- Tez No: 51269
- Danışmanlar: PROF.DR. BİROL TENEKECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bugünkü ekonomik ve sosyal hayattaki birtakım gelişmeler pazarlama karması elemanlarından olan“fıyat'ın ve buna bağlı olarak ”Fiyat Politikaları“ ve ”Fiyat StratejilerTnin önemini arttırmış bulunmaktadır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere oranla fiyatlandırma, pazarlama karması elemanları içersinde birinci sırada yer almış bulunmaktadır. Fiyat pazarlama karması elemanları içersinde gelir getiren tek elemandır. Diğerleri gider elemanlarıdır. Fiyatlandırma politikaları ve stratejileri birbirlerine benzemekle beraber birbirlerinden bazı noktalarda ayrılıklar göstermektedir. Politika, bir amaca ulaşmak için izlenecek yol, Strateji ise, bu amaca ulaşmak için kullanılan araçları ifade eder. Fiyatlandırma politikaları yeni mallarda genelde; Pazara Nüfuz Etme Politikası ve Pazarın Kaymağını Alma Politikası olmak üzere iki grupta incelenebilir. Pazara Nüfuz Etme Politikası, pazarda uzun süre kalmak isteyen ve pazar payını arttırarak, rakip işletmeleri pazara girmekten caydıran işletmeler tarafından uygulanır.Pazarın Kaymağını Alma Politikası ise, pazarda rakip işletme yokken pazardan marjinal gelir elde etmek isteyen firmalar tarafından uygulanır. Fiyatlandırma politikaları temelde maliyete dayalı fiyatlandırma, talebe göre fiyatlandırma ve pazara göre fiyatlandırma olarak üç gruba ayrılabilir. Bundan başka uygulanan fiyat politikaları ise, indirimli fiyatlandırma, coğrafi fiyatlandırma, psikolojik fiyatlandırma, tek fiyat-değişir fiyat şeklinde ayrıma tabi tutulabilir. Başlıca fiyatlandırma stratejileri ise üç gruba ayrılabilir: fiyatlar düşük tutulur, fiyatlar yüksek tutulur, fiyatlar orta seviyede tutulur. Uluslararası fiyat, iç pazardaki fiyatlandırma politikası ve stratejilerinden bazı noktalarda farklılıklar gösterir. Fiyatlandırma politikası bir işletme için en doğru kararın alınması bakımından büyük önem taşır. Firmanın pazarda kalıp kalmayacağı, pazar payını ne ölçüde genişleteceği hep bu alınan fiyat politika ve stratejilerinin diğer pazarlama bileşenleri ile beraber doğru olarak uygulanması sonucunu getirir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's progress of the economic and social life, price which is the element of marketing team, depends on price policies and strategies. Pricing in underdeveloped and developing countries according to developed country is placing in the first rank of the marketing team. The only element of incoming in the marketing team is the price. The others are the expance elements. Pricing policies and strategies are look like similiar, but at some point, they are seperated from eachother. Policy is the way arrives to the aim. Strategy classifies the tools which are used for the aim. Generally, pricing strategies are examined in two groups: involved in marketing and make profit. Involving marketing strategies is used by the firms to have a along time place in a market and to increase the marketing ratio in order to block other firms involving in the market. Profit making strategies is used by the firms that want marginal income from the market while there is other firms. Basicly, pricing policies can be seperated into three groups: pricing depending on cost, pricing for demand and pricing for market. Other pricing policies can be seperated as reduced pricing, geographical pricing, physcological pricing, one price-changeable price. Pricing policiy has a great importance to take resulation for the firm. By these pricing policies and strategies correctly applied with the other marketing team determinate the position of the firm in the market.