Vergi denetiminde e-uygulamaların değerlendirilmesi
Evaluation of e-applications in tax audit
- Tez No: 870244
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KEMAL ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dijitalleşen dünyayla beraber teknolojinin getirdiği yeni kavramlar, teknolojik uygulamalar, çağımızda bilgiye ulaşmada kolaylık ve teknolojinin kullanımındaki hız her geçen gün artmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişen hızlı değişmeler küresel çapta sistemlerin, ekonomideki kurumların, bireylerin ve ülkelerin birçok alanda taleplerini değiştirmiştir. Bu değişim ülkelerin ekonomik, siyasi, sosyal yapıları ve uygulamalarının da değişmesine neden olmuştur. Ülkeler tarafından vatandaşlara sunulan kamusal hizmetler, kamu gelirlerinin elde edilmesi, harcanması, yönetilmesi ve denetlenmesi teknoloji dayanaklı değişime uğrayarak elektronik ortama taşınmıştır. Elektronik ortam mali sistem içerisinde bulunan süreçlerinde hızla yenilenmesine ve kullanılmasına sebep olmuştur. Teknolojinin sunduğu yeni süreçler kamu kaynaklarının en temeli olan vergilerin elde edilmesi, toplanan vergilerin amaçlarına uygun olarak kullanılmasında ve denetlenmesine de katkı sağlamıştır. Vergi denetimi, vergi mükelleflerinin vergi yasalarına uygun olarak vergi beyan etmelerini ve vergi ödemelerini sağlamak için yürütülen bir süreçtir. Geleneksel olarak, vergi denetimi manuel işlemler ve belgelere dayanırken, günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte vergi idareleri elektronik uygulamaları kullanarak denetim süreçlerini modernize etmektedir. Bu uygulamalar sayesinde vergi idareleri bildirilen verileri hızlı ve etkin bir şekilde analiz edebilir, vergi kaçakçılığı ve hileleri tespit edebilir, vergi denetiminde yaşanan sıkıntıları minimum seviyeye indirgemiştir. Bu araştırma kapsamında vergi denetiminin teorik çerçevesiyle vergi denetimin dijitalleşme süreci, elektronik uygulamaya geçiş süreci ve elektronik uygulamalar literatür taramasıyla desteklenerek incelenmiştir. Birinci bölümde vergi denetimin teorik çerçevesi ele alınmıştır. İkinci bölümden vergilendirmenin dijital dönüşümü ve denetimi ele alınarak seçilmiş ülke uygulamaları ve dijitalleşme süreçleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türk Vergi sisteminde kullanılan elektronik uygulamaların vergi denetimi üzerinde araştırma yapılmıştır. Çalışma sonucunda elektronik uygulamaların vergi denetimine etkili, verimli ve güvenilir denetim sonuçları sağlamasından dolayı önemli katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Kamu kaynaklarının etkin kullanımı, veri güvenliğinin sağlanması ve veriye olan ulaşımın kolaylığı, hata tespiti ve doğruluğunun analizi, vergi uyumu ve zamandan tasarruf sağladığı sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
With the digitalizing world, new concepts and technological applications brought by technology, the ease of access to information, and the speed of technology use are increasing day by day in our era. Advancements and rapid changes in information and communication technology have altered the demands of systems, economic institutions, individuals, and countries in many areas on a global scale. This transformation has also led to changes in the economic, political, and social structures and practices of countries. The public services provided to citizens by countries, the acquisition, expenditure, management, and auditing of public revenues have undergone a technology-driven transformation, moving into electronic platforms. The integration of electronic platforms has led to the rapid renewal and utilization of processes within the financial system. The new processes offered by technology have contributed significantly to the collection of public resources, such as taxes, ensuring they are used appropriately for their intended purposes and facilitating their oversight. Tax auditing is a process conducted to ensure that taxpayers declare and pay their taxes in compliance with tax laws. Traditionally, tax auditing relied on manual processes and physical documents. However, with advancements in technology, tax authorities are now modernizing their audit processes by utilizing electronic applications. Thanks to these applications, tax authorities can quickly and efficiently analyze reported data, detect tax evasion and fraud, and minimize challenges in tax auditing. In this study, the theoretical framework of tax auditing was examined along with the digitization process of tax auditing, the transition to electronic applications, and electronic applications, supported by a literature revie. The first section delves into the theoretical framework of tax auditing. In the second section, the digital transformation of taxation and auditing is discussed, along with selected country practices and digitization processes. The third section focuses on researching the electronic applications used in the Turkish tax system and their impact on tax auditing. As a result of the study, it has been observed that electronic applications contribute significantly to tax auditing by providing effective, efficient, and reliable audit outcomes. It has been concluded that electronic applications contribute to efficient use of public resources, ensuring data security and easy access to data, error detection and accuracy analysis, tax compliance, and time-saving.