Dört ve beş yıldızlı otellerde fiyatlandırma süreci bir değerlendirme
- Tez No: 52635
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DÜNDAR DENİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İt ÖZET Fiyat, turizm pazarlama karması elemanlarından gelir getirici özelliğe sahip tek elemandır. Otel işletmelerinde üretilen ürünün hizmet ağırlıklı olması ve hizmetin kendine özgü özellikleri sebebiyle sözkonusu pazarlama karması, mal pazarlama karmasından farklı şekilde 7 elemanlı olarak bilinmektedir. Fiy atlandırma son derece zor, kompleks ve tam olarak çözümlenememiş konulardan birisidir. Bir ürünün satın alınmasında tüketicinin ödeyeceği değerin nasıl belirleneceği sorunu, ekonomik kuramda uzun yıllardan beri tartışılmaktadır. Pazarlama kuramında ise fiyat, işletmenin ekonomik çevresi ile üretim imkanlarından elde edilen bilgiler çerçevesinde ele alınmaktadır. Bu amaçla talep fonksiyonu, tüketici davranışlarına ve işletmenin bulunduğu pazara dayandırılmakta, böylece çeşitli fiyatlandırma teknikleri, taktikleri, stratejileri ve politikaları belirlenmektedir. Fiyatlandırma süreci olarak bilinen bu unsurlar 4 ve 5 yıldızlı otellerde uygulanırken, Turizm Bakanlığı'nın belirlediği tavan fiyatlarla sınırlanmaktadır. Türkiye geneline örnek teşkil etmesi amacıyla, ülkemizin başkenti Ankara'da bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerde yapılan araştırma sonuçlarına göre, otellerimizin fiyatlandırma hedefleri, hesaplanan maliyetlerin yanısıra kâra yönelik ve rekabet ağırlıklı fiyatlandırmadır. Maliyetsel tekniklerden maliyet artı fiyatlandırma ise, fiyat tespitinde otellerimizde en fazla kullanılanıdır. Otellerimizin satışı artırmak için girişimde bulundukları tutundurma faaliyetleri, aracı kuruluşlarla olan çalışmaları, fiziksel çevresinin hazırlanmasındaki uğraşları, çalışanların eğitimi ve ayrıca talep artışı ile azalışlarında tüketiciye kaliteli hizmet sunabilmek için gösterdikleri çabalar, bütünüyle birer maliyet artırıcı özellik taşımaktadır. Dolayısıyla bu unsurlar tespit edilecek fiyatta belirli oranlarla yer alırlar. Bu konuların otellerimizde araştırılıp bulunması ve fiyatın tespitini, pazarlama bölümü ağırlıklı olmak üzere diğer bölümlerin raporları doğrultusunda yönetim bölümü, pazarlama bölümü, yiyecek-içecek bölümü ve önbüro bölümü yöneticilerinden oluşan bir grup belirlemektedir..iti Ayrıca doluluk oranını artırmak için usulsüz fiyat indirimlerine gidilerek, haksız rekabet ortamının yaratılmaya çalışılmasını önlemek için Turizm Bakanlığı, tavan fiyat belirlemeden başka denetim aktivitesini artırmalıdır. Bu denetim sonucu Türk turizmi hedeflenen amaca kolay erişebileceği gibi, hem ülkemiz ekonomisinin gelişmesi hem de otel işletmelerimizin sürekliliği sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
îv SUMMARY Price is the unique criterion having property to get income among the tourism marketing mix elements. Mentioned marketing mix has 7 several elements that are different from goods marketing, because in the hotel departments services are work-dominant and services have the special properties Pricing is very complicate and so difficult subject. To determine tha price that the consumer pay while buying the goods had been discussed for a long years. According to marketing theory, pricing is examined with respect to knowledges obtained from administration's economic environment and production possibilities. With this aim, demand function is upon to the consumer's behavior and market, so several pricing methods, strategy and policies are determined. While these elements that are known as pricing period are being applied at 4 and 5 star hotels limitations are made by Tourism Ministry by using highest prices. The hotels having 4 and 5 star settled in Ankara were examined as samples from Turkey. According to investigation results, our hotels pricing targets are profit-oriented and competition-oriented pricing, olso calculated costs are regarded while pricing. The pricing method that is used mostly by our hotels is the cost techniques plus pricing. Promotion to increase the hotel revenue, relations with tourism agents, furnishings, training of the personal and the demand increases and decreases are the causes of cost increasings. Increases in cost should be regarded while determining prices. In our hotels, this procedure is made by marketing department especially. For this aim, reports that are prepared by departments of hotels (administration, marketing, severage department and offices) are obteined. The the procedure is finished. In ordes to inerease revenue, irregular price discremination and unfair competition are used by some hotels. To prevent this case, Tourism Ministry should improve controls in sector, in addition to highest price determination. As a result of these controls, Turkish tourism sector can reach aimed targets easily. Therefare, improvement in hotel administrotion can play important role in development of Turkish Economy.