Revizyon diz artroplastisinde maliyet etkinlik analizi
- Tez No: 512748
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR BİNNET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Arkaplan: Revizyon diz artroplasti cerrahisi hem hastalar için yüksek risk taşımaktadır hem de ülke çapında yüksek maliyetlerle sonuçlanmaktadır. Ülkemizde yaşlı populasyonun artmasıyla bu oranın daha da artması beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde 7 yıllık primer TDA ve revizyon TDA yapılan hastalarda maliyet tespit etmek, karşılaştırmak ve ülke çapında nüfus projeksiyonlarına göre bunu değerlendirmektir. Yöntem: Hastanemiz veritabanı programı kullanılarak 2010- 2017 tarihleri arasında primer TDA (n=1328) revizyon TDA (n= 159) yapılan hastalar tespit edildi. Demografik bilgiler ve perioperatif veriler kaydedildi. Hastanemiz veritabanı programı kullanılarak hastaların maliyet tutarları elde edildi. Öncelikle maliyet karşılaştırılması yapıldı ve ilişkili faktörlerin tespit edilmesi için tek değişkenli analiz yapıldı, istatisliksel olarak anlamlı olan faktörler ile logistik regresyon modellemesi kullanılarak çok değişkenli analiz yapıldı. Bulgular: Primer Total Diz Artroplastisi yapılan hastalarda 2010 yılında ortalama geri ödeme 7984± 2927 TL iken 2017 yılında bu oran 7069±1775 olarak hesaplandı. Revizyon TDA yapılan hastalarda 2010 yılında ortalama maliyet 13647.4±14434.6 iken 2017 yılında bu oran 22806.5±13819.9 olarak hesaplandı. 2010 yılında başvuran hastaların %78.4'ü kadın iken 2011'de %85.4, 2012'de %86.4, 2013'te %87.0, 2014'te %86.0, 2015'te 83.4, 2016'da 86.7 ve 2017'de %85.4 olup toplam hastaların %85.2'si kadındı.
Özet (Çeviri)
Background: Revision knee arthroplasty surgery is both high risk for patients and results in high costs throughout the country. It is expected that this ratio will increase even more with the increase of elderly population in our country. The purpose of this study is to determine, compare, and assess nationally population projections for patients who undergo 7 years of primary TDA and revision TDA in our clinic Methods: Patients whose primary TDA (n = 1328) revision TDA (n = 159) were performed between 2010 and 2017 using our database program. Demographic information and perioperative data were recorded. Costs of patients were obtained using our database program. First, cost comparison was made and univariate analysis was performed to determine related factors. Multivariate analysis was performed using statistically significant factors and logistic regression modeling. Result: The average reimbursement was 7984 ± 2927 TL in 2010 for patients who underwent primary total knee arthroplasty, but this ratio was calculated as 7069 ± 1775 in 2017. Revision The average cost of TDA patients in 2010 was 13647.4 ± 14434.6, whereas in 2017 this rate was calculated as 22806.5 ± 13819.9. 85.4% in 2011, 86.4% in 2012, 87.0% in 2013, 86.0% in 2014, 83.4% in 2015, 86.7% in 2016 and 85.4% in 2017, while 78.4% of the patients who applied in 2010 were women 85.2% of the total patients were female.