Medeni durumları farklı olan çalışanların psikolojik iyi olma düzeylerinin incelenmesi
Examining the psychological well being of employees having different marital status
  1. Tez No: 512945
  2. Yazar: ZEYNEP DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD DEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
21. yüzyılda bireyin sahip olduğu kapasiteyi geliştirmeyi amaçlayan, güçlü yönlerinin daha da ön plana çıkmasını sağlayan pozitif özelliklere olan ilgi artmış ve bu yönler daha fazla araştırılmaya başlanmıştır. Bireyin güçlü yönlerinin geliştirilmesi yaşamının her alanında olduğu gibi iş yaşamında da olumlu etkiye sahiptir. Bu kavramlardan biri olan psikolojik iyi olma ve bu kavramı etkileyen etmenlerin belirlenmesi önem kazanmaktadır. Bu noktadan hareketle bu çalışmada medeni durumları farklı olan bireylerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda İstanbul' da özel sektörde farklı firmalarda çalışan 241 bireyin medeni durumlarının psikolojik iyi oluş düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Katılımcıların 98'i kadın ve 143'ü erkektir. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve“ Psikolojik İyi Olma Ölçekleri Kısa Formu”kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülen çalışmada elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğunun analiz edilmesi için Kolmogorov-Smirnov testi ve histogram grafiklerinden yararlanılmıştır. Katılımcıların psikolojik iyi olma düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla Mann Whitney U testi ve parametrik olmayan tek yönlü varyans analizi yöntemi olan Kruskal Wallis H testi tekniği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların psikolojik iyi olma düzeylerinin medeni durumlarına göre farklılaşmadığı; evli, bekâr ya da eşinden boşanmış katılımcıların psikolojik iyi olma düzeylerinin benzer olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışanların cinsiyetlerine göre ve günlük ortalama çalışma sürelerine göre psikolojik iyi olma düzeylerinin farklılaşmadığı belirlenmiştir. Öte yandan çalışanların yaş, eğitim durumu, ev sahibi olup olmama, iş yerindeki pozisyon, gelir algısı gibi değişkenlere bağlı olarak psikolojik iyi olma düzeylerinin farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the interest in positive traits, which aimed to further improve the capacity of the individual, and to ensure that his strengths are at the forefront, has increased even more, and these concepts has begun to be investigated more. The development of the individual's strengths has a positive effect in the business life, which is in every aspect of his life. It is important to determine the factors affecting the psychological well being which is an important human strength. From this point of view, in this study it is aimed to examine the psychological well-being of the employees whose marital status is different. In this respect, the effect of marital status on psychological well-being of 241 qualified employees working in different firms in private sector in Istanbul was investigated. 98 of the participants were female and 143 were male.“Personal Information Form”and“Psychological Well-being Scales-Short Form”were used as data collection tools in the study. The Kolmogorov-Smirnov test and histogram graphs were used to test whether the data were distributed normally in the study which conducted in accordance with the relational screening model. The Mann Whitney U test and the Kruskal Wallis H test, a nonparametric one-way analysis of variance, were used to determine whether the psychological well-being levels of participants differed according to demographic variables. As a result of the analyzes made, the psychological well-being of the participants did not differ according to the marital status. Participants who were married, single or divorced were found to have similar good psychological well-being. Moreover, it was determined that the psychological well-being did not differ according to the employees' genders and daily average working time. On the other hand, the psychological well-being differed according to variables such as age, educational status, residence status, position at work and income perception.