Seramik restorasyonların florozisli dişlere bağlantı dirençlerinin saptanması
Determination of resistance of ceramic restorations to fluorosis
  1. Tez No: 512967
  2. Yazar: HAKKI CENKER KÜÇÜKEŞMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. P. SEMA KEDİC[1976-2004]AKA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET: Bu tez çalışmasında, farklı derecelerde florozis gösteren dişlere ve kontrol gurubu olarak seçilen doğal dişlere, kompozit rezin yapıştırma simanı kullanılarak yapıştırılan seramik yüzey restorasyonlarının, dişin hangi kesim derinliğinde daha iyi tutuculuk değerleri oluşturduğu test edilmiş ve en uygun olan kesim derinliği elde edilen değerler ışığında önerilmiştir. Test sırasında başarısızlık durumu Tarama Elektron Mikroskobu ve Enerji Dağılımlı X-Işmı Analizörü ile saptanmış ve dişlerdeki mineral yoğunluğunun başarısızlığa olan etkisi incelenmiştir. Florozisli dişlerin seramik restorasyonlara olan tutuculuk testi için, Thylstrup- Fejerskov, TF indeksine göre 0, 1-3, 4-6 seviyelerinde ilç gurup diş üzerinde çalışılmış olup, bunlardan 0 seviyesi kontrol gurubu olarak ele alınmıştır. Örneklere ısı ve basınç altında şekil alan IPS-Empres II seramik materyalinden 3 mm çapında 2 mm kalınlığında disk şeklinde disk, 3M Single bond yapıştırma elamanı ve dual sertleşen 3M Opal Luting Composite siman aracılığı ile üreticinin önergesi doğrultusunda yapıştırılmıştır. Seramik restorasyonların florozisli dişlere olan bağlantısının makaslama kuvvetlerine karşı dirençlerinin tespiti için, test örnekleri LRX Lloyd test cihazında(Fareham, Hants, England) makaslama gerilimi altında test edilmiştir. Bağlantı başarısızlığı gösteren örnekler, Tarama Elektron Mikroskobu altında yapışma hatalarının mineral yoğunluğuna olan ilişkisi açısından karşılaştırılıra ştır. Sonuç olarak florotik dişlerde belirgin bir yapışma direnci azalması saptanmıştır. Florozis derecesi arttıkça bağlantı dirençlerinin buna paralel azaldığı görülmüştür. Ancak mine seviyesinde TF 1-3 gibi düşük seviyede florozis gösteren örneklerde tutuculuk istatistiksel olarak belirgin farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The aim of this study was to evaluate the bonding strength of a ceramic restoration to the teeth with varying degrees of fluorosis and to determine the influences of preparation depth and the mineral contents of the tooth tissues on the bonding strengths. Teeth were investigated in three groups according to TF index in 0, 1-3, 4-6 levels of fluorosis and the specimens demonstrated 0-level of fluorosis were accepted as controls. Pressable IPS Empress ceramic material were used to produce the disks. The samples were 3 mm in diameter and 2 mm in thickness. The disks were bonded to the teeth using 3M Single Bonding Agent and 3M Opal Luting Composite by following the manufacturer's instructions. In order to determine the bonding strength bettwen the ceramic disks and the iluorotic teeth, the samples were tested to failure under shear force using LRX Lloyd test machine (üretici, ülke). After the failure the samples were examined by means of a Scanning Electron Microscope (SEM) and an Energy Dispersive X-Ray System (EDXA) to reveal the effects of the mineral content of the teeth on the bonding. The results showed a significant decrease in the bonding strengths to the fluorotic teeth coMParing to the control group. It was also found that the bonding strength of ceramic samples to the iluorotic teeth were decreased with the increase in the levels of fluorosis. However no statistically significant differences were detected in the bonding strength between the disks and the teeth demonstrating low levels of fluorosis (TF 1-3).