Müzik eğitimi bölümlerine giriş yetenek sınavlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 51305
  2. Yazar: A. METİN KARKIN
  3. Danışmanlar: PROF. KADİR KARKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET E?İTİM FAKÜLTELERİ MÜZİK E?İTİMİ BÖLÜMLERİNE GİRİŞ YETENEK SINAVLARININ DE?ERLENDİRİLMESİ KARKIN, A. METİN Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitimi Bölümü Eylül, 1996, 92 Sayfa Bu araştırmanın amacı; Eğitim Fakültelerine bağlı Müzik Eğitimi Bölümlerine giriş yetenek sınavlarının değerlendirilmesi ve sınav sistemlerine yeni boyutlar getirilerek geliştirilmesidir. Araştırma için geliştirilmiş olan anket, Eğitim Fakültelerine bağlı onbir Müzik Eğitimi Bölümü Başkanlarına uygulanmıştır. Elde edilen verilerin toplanmasından sonra, sınav sistemlerini içeren tablolar ve bu tabloların yüzde dağılımlarından yararlanılmıştır. Giriş yetenek sınavlarında, onbir Müzik Eğitimi Bölüm Başkanlarının, sınav sistemlerinin değerlendirilmesi konusunda ortak ve farklı görüşleri tespit edilmiştir. Bu görüşler analiz edilerek, adayların müziksel yeteneklerinin sağlıklı ölçülebilmesine ve daha nitelikli öğrenci alınmasına yönelik geliştirilmiş bir sınav sistemine ulaşılmıştır. Anahtar Kelime : Yetenek Sınavı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF THE ENTRY APTITUDE EXAMINATIONS TO MUSIC DEPARTMENTS IN FACULTIES OF EDUCATION KARKIN,A. METİN M.S. Department of Music Education Supervisor : Prof. Kadir KARKIN September, 1996, 92 Pages The purpose of this research study is to evaluate the entry examinations to music departments in Faculties of education and to develop the examination procedures bringing new dimensions. The questionnaire developed for this research was given to eleven music department heads in various Universities. After having obtained the data, tables which contain different statistical exam procedures were formed and distrubitions in those tables were used. Interpretation of the statistical data show that those eleven department heads have differing ideas on the assessment of the entry aptitude tests. In this study those different ideas were analysed and a new exam system was developed to test the music talents of candidates more efficiently and consequently to receive better qualified students to the departments. Key Word : Aptitude Examination