Orhan Pamuk'un eserlerinde göç ve kent, baba-oğul ilişkisi ve patolojik aşk bağlamında bibliyoterapi
The analyse of Orhan Pamuk's novels in terms of city and urbanization, father-son relationship and patholojic love in the context of bibliotheraphy
- Tez No: 626496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR YEŞİLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Psychology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma da, Orhan Pamuk'un eserlerinin bibliyoterapi alanında psikoloji bilimine neler kazandırabileceği ve nasıl fayda sağlayabileceği incelenecektir. Öncelikle bibliyoterapinin psikolojideki rolü, tarihi ve önemi üzerine açıklamalarda bulunulacaktır. Bu minvalde Pamuk' un dünyada ve ülkemizde ciddi bir okuyucu kitlesine sahip olması ve eserlerinin birçok dile çevrilmesi de tartışılacaktır. Pamuk'un eserlerinde incelenen evrensel ve psikolojik alt yapılı konulara değinilecektir. Ele alınan konuların günümüzde varolan problemleri karşılaması sebebiyle okuyucularda bibliyoterapi etkisi taşıyan kendini bulma, katharsis ve kurgu dâhilindeki kahramanlarla özdeşleşmenin mümkün olduğu savunulmuştur. Pamuk'un eserlerinde yer alan terapötik alanlar saptanmıştır. Bu alanların günümüzde aynı konuda sıkıntı çekmekte olan topluluklara fayda sağlayacağı veya sağlamayacağı tartışılacaktır Bu bağlamda romanlar yoluyla sağaltım; yeni duygu, davranış ve düşünceler öğrenmenin mümkünlüğü patolojik aşk; baba-oğul İlişkisi; göç ve kent başlıkları altında ele alınacaktır. Romanlardan alınan pasajlar ve psikolojik bilgi birikimiyle karşılaştırmalı olarak nitel bir araştırma üzerinden etnografi, fenemonoloji ve saha taraması çalışmalarıyla tezin sonucu ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this investigation, Orhan Pamuk's Works will be examined in the field of bibliotheraphy therefore its aimed that how these works can be contributed to benefit into the science of psychology. Initially, it is explained that what was the importance of bibliotheraphy from past to present in history and psychology Then Pamuk's works which are about psychological sub-structure and universal problems will be mentioned so it will be discussed why Pamuk is one of the turkish writer whose have crucial reader rate are from all around the world and his works are translated to lots of language? By the way, Pamuk's works which are really effected for having lots of bibliotherapical component such a katharsis, self-discovery and find own identity in his books. It was determined that Pamuk's novels which include to therapeutic traits into the readers. Thats why writer has touched lots of social problems therefore readers have chance to felt empathy. This is especially in the field of patholojic love, father-son relationship and urbanization. Afterwards, this thesis will be discussed whether Pamuk's earlier book characters of novels have special traits which indicated and helped today's society problems or not. In this respect, bibliotheraphy is handled how people can learn new behaviours, emotions and thoughts when they read his books. Therefore it will be completed with quations from novels and compared them science of psychology in this qualitative investigation.