The relationship between abusive supervision and emotional exhaustion: The role of abusive supervision climate
İstismarcı yönetim ile duygusal tükenmişlik arasındaki ilişki: İstismarcı yönetim ikliminin rolü
  1. Tez No: 513236
  2. Yazar: İLKHAN UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN BAĞIŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı istismarcı yönetim ikliminin, istismarcı yönetim ve çalışanın duygusal tükenmişliği arasındaki rolünün açıklanmasıdır. Özellikle ki, istismarcı yönetim ve istismarcı yönetim iklimi ile çalışanın duygusal tükenmişliği olumlu bağlantılıdır, ayrıca çalışanın tükenmişliği ve istismarcı yönetim arasındaki olumlu ilişki, çalışanın istismarcı yönetim iklimi hakkındaki algısı yüksek olduğu durumda daha güçlü olacağı mevcut çalışmada öne sürülür. Veriler, İzmir/Türkiye'deki 58 departmandaki, 211 çalışandan anket vasıtası ile toplanmıştır. İstismarcı yönetim iklimi, duygusal tükenmişlik ile olumlu olarak bağlantılıyken istismarcı yönetim ikliminin istismarcı yönetim ve duygusal tükenmişlik arasındaki ilişkiyi düzenleyemediği bu çok kaynaklı ve çok katmanlı, kesitsel çalışmada açığa çıkmıştır. Olumlu ilişki gösterir ki, çalışanlar yöneticilerinin istismar eden eylemleri konusunda hemfikir olduklarında, bu gözlemci etkisi çalışanların duygusal kaynaklarını azaltmaktadır. Bu bulgular temelinde, biz bu çalışmanın teorik ve pratik uygulamaları kadar sınırlandırmalarını da tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of abusive supervision climate on the relationship between abusive supervision and employee's emotional exhaustion. Specifically, the present study asserts that abusive supervision and abusive supervision climate is positively related to an employee's emotional exhaustion and the positive relationship between abusive supervision and emotional exhaustion will be stronger when abusive supervision climate is high. Data was collected from 211 employees from 58 departments in İzmir/Turkey through a survey form. This multi-source and multi-level cross-sectional study revealed that abusive supervision climate was positively related with emotional exhaustion, but it didn't moderate the relationship between abusive supervision and emotional exhaustion. The positive relationship between abusive climate and emotional exhaustion indicates that as employees agree on abusive acts of their supervisors, this observer effect depletes the emotional resources of the employees. Based on these findings, we discuss theoretical and practical implications as well as limitations of the study.