Hastanelerde gelir ve talep
Income and request in hospitals
  1. Tez No: 513237
  2. Yazar: SEVAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı incelenen hastanede PET CT cihazının kullanımının ve talep tahmininin bilimsel hesaplamalar kapsamında tespit edilmesidir. Araştırmanın kapsamını İstanbul'da faaliyet göstermekte olan özel bir hastanenin PET CT ünitesi oluşturmaktadır. Veriler kurumun süreç performans ve iş geliştirme departmanından alınmıştır. Departmana ait bilgiler PET CT ünitesi sorumlusu ile görüşülerek alınmıştır. Araştırmaya konu olan PET CT cihazına yönelik talep tahmini uygulaması çalışmasında, öncelikli olarak PET CT cihazına yönelik kullanım kapasitesi ve çalışma dereceleri işgücü durumuna göre değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda PET CT cihazına yönelik olarak gerçekleştirilen işlemler tablolar halinde sunulmuştur. Cihazın net olarak hizmet verdiği süreler, arıza, işgücünün çalışma saatleri ve tatil durumları gibi kıstaslar dikkate alınarak hesaplanmıştır. PET CT cihazına ilişkin kullanım oranları belirlenmiş ve çalışma derecesi fiili kapasite ve pratik kapasite oranlaması kapsamında tespit edilmiştir. PET CT cihazına yönelik kapasite şartları kapsamında sağlık hizmetlerine yönelik hesaplamalarda sıklıkla kullanılan en küçük kareler yöntemi (EKKY) kullanılmıştır. Regresyon modeli kapsamında öncelikle verilere ilişkin grafikler verilmiş ve sonrasında model oluşturulmuştur. Toplam olarak 07/2016 – 06/2017 tarihleri arasında 1740 saat yani 104400 dakikalık zaman çalışılmıştır. 07/2017-06/2018 dönemi itibariyle PET CT adedi ve toplam geliri önceki yıllara göre artış göstereceği tespit edilmiştir. PET CT adettin bir önceki döneme göre %28, PET CT geliri %15 artış olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the use of PET CT device in the hospital and the demand estimation in the scope of scientific calculations. The scope of the study is the PET CT unit of a private hospital operating in Istanbul. The data are taken from the process performance and Business Development Department of the institution. The information of the department was obtained in consultation with PET CT Unit Manager. In the study of demand forecasting for the PET CT device which is the subject of the study, primarily the capacity and operating degrees of the PET CT device were evaluated according to the status of the labor force. In this respect, transactions made on PET CT device are presented in tables. It is calculated by taking into account conditions such as downtime, downtime, working hours of the workforce and holiday conditions. The use rates for PET CT device were determined and the operating degree was determined in terms of actual capacity and practical capacity ratio. In the scope of capacity requirements for PET CT device, the least squares method (ekky) used frequently in the calculation of health services was used. In the context of the regression model, the graphs of the data were given first and then the model was formed. In total, between 07/2016 – 06/2017 1740 hours, ie 104400 minutes time was worked. As of 07/2013-06/2012, it has been determined that the number of PET CT and total revenue will increase compared to previous years. PET CT adettin 28% compared to the previous period, PET CT revenue is expected to increase by 15%.